Czeka nas rewolucja w leczeniu chorób serca?

20 Marca 2017, 11:00

Kardia Mobile to nowy produkt prosto z Doliny Krzemowej produkcji AliveCor. Kosztujący 99 dolarów kieszonkowy elektrodiagram ma pomagać lekarzom w monitorowaniu chorób serca pacjentów. Sztuczna inteligencja samoczynnie uczy się algorytmów, dzięki którym urządzenie automatycznie wykrywa nieprawidłowe EKG. Wczesne wykrycie arytmii serca pozwoli zapobiegać udarom.

Firma, pod kierownictwem byłego szefa Microsoftu oraz Google, Vica Gundotra, w czwartek zaprezentowała Kardia Pro. Platforma łączy lekarzy z pacjentami. Wykorzystuje sztuczną inteligencję do wykrywania migotań przedsionków, najczęstszych objawów zaburzeń rytmu serca. W razie ich wystąpienia system ostrzega lekarzy.

Wartość projektu przekroczyła 43 mln dolarów

Firma AliveCor przedstawiła również swojego nowego inwestora projektu. Firma Omron Healthcare, producent produktów osobistej odnowy biologicznej dofinansował projekt o dodatkowe 30 mln dolarów. Aktualnie całkowita wartość finansowania wynosi ponad 43 mln dolarów.

Do projektu w ubiegłym roku dołączył również inny inwestor, Mayo Clinic. Firma jednak nie zamierza ujawniać jaki kapitał firma wniosła do projektu.

Kardia Mobile otrzymuje pozytywne opinie kardiologów

„To monumentalny rozwój” - wypowiada się dr. Ronald Karlsberg, profesor kliniczny na Cedars-Sinai Heart Institute oraz UCLA School of Medicine.” Oznacza ono umocnienie pozycji pacjentów w wykrywaniu arytmii serca oraz udarów mózgu”. Dr Karslberg twierdzi, że w przyszłości platforma Kardia Pro może pomóc w wykrywaniu innych chorób serca.

Każdego roku w samych Stanach Zjednoczonych, umiera ponad 600,000 ludzi z powodu chorób serca- wynika z danych Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób. Jest to główny powód śmiertelności zarówno mężczyzn jak i kobiet oraz jest odpowiedzialny za więcej zgonów niż wszelkie formy nowotworu.

Gundotra często porównuje wpływ urządzenia o połowę mniejszego od karty kredytowej o kilkumilimetrowej grubości, do powszechnej dostępności termometru ponad sto lat temu. Urządzenie zatwierdzone przez FDA umożliwia pacjentom uzyskać EKG w około minutę. Badanie można wykonać w dowolnym miejscu, w którym aktualnie się znajdujemy, zamiast pojawiać się w placówce medycznej.

Zmniejszą się kolejki do lekarza?

George Talley, pacjent dr. Karlsberga wypowiada się, że kiedyś musiał spędzić pół dnia, po dwa-trzy razy w miesiącu, aby uzyskać EKG w placówce medycznej. Obecnie korzysta z Kardia Mobile, które przesyłają wyniki badań bezpośrednio do jego smartphona. „To daje mi wolność robienia tego, co chcę”- komentuje. „Czasem kiedy poczuje się gorzej i nie znam przyczyny, EKG zwalnia mnie z niepokojących myśli o zawale lub udarze”.

Platforma Kardia Pro pomoże lekarzom śledzić nie tylko wyniki EKG, ale również masę ciała, aktywność i ciśnienie krwi. Dzięki sztucznej inteligencji, która nauczona jest odczytywania wyników EKG, tworzony jest profil osobisty  dla każdego pacjenta. Gdy test wykazuje wynik odbiegający od normy, aplikacja ostrzega naszego lekarza.

Obecne przychody AliveCor to w dużej mierze przychód ze sprzedaży urządzeń, które obejmuje program NHS w Wielkiej Brytanii. Producent jest także w trakcie negocjacji z firmami farmaceutycznymi ze Stanów Zjednoczonych. Kardia Pro będzie również przynosić zyski z subskrypcji pacjentów i lekarzy, którzy będą musieli płacić za miesięczny dostęp do platformy. Gundotra odmawia wypowiedzi, jakie przychodzi przynosi spółka lub ile zostało sprzedanych urządzeń do tej pory.

JanKa

Źródło: Forbes

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz