KIDL: Nikt nie straci uprawnień diagnosty laboratoryjnego

20 Marca 2017, 16:40

Wszystkie osoby, które uzyskały prawo wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego zachowują możliwość pracy w zawodzie do końca swojej drogi zawodowej – zapewnia Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych. 

- Przepisy ustawy z 2001 roku o diagnostyce laboratoryjnej umożliwiają przyrodnikom po uzyskaniu specjalizacji dla zawodów przydatnych w ochronie zdrowia wpis i uzyskanie prawa wykonywania zawodu medycznego, czyli zawodu diagnosty laboratoryjnego. Te stare zapisy w ustawie z 2001 roku miały na celu umożliwienie wpisu na listę diagnostów tych osób, które w owym czasie pracowały w medycznych laboratoriach diagnostycznych i zapisy te miały mieć okres przejściowy, który dziwnym trafem trwa do dnia dzisiejszego – mówiła niedawno w Senacie prezes KRDL Elżbieta Puacz.

Nie każdy może być diagnostą

Samorząd diagnostów laboratoryjnych zabiega by w przyszłości prawo do wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego mogli otrzymywać tylko absolwenci kierunku analityka medyczna oraz lekarze posiadający specjalizacje z dziedzin medycyny laboratoryjnej. Ale wszyscy, którzy dziś posiadają prawo wykonywania tego zawodu mogą spać spokojnie. Nikt nie straci uprawnień diagnosty laboratoryjnego – uspokaja samorząd.

Obecnie rozwój nauk medycznych, podnoszenie poziomu jakości i ścisłej współpracy z lekarzem w opiece nad pacjentem wymaga, by proces kształcenia diagnostów laboratoryjnych zapewnił zdobycie niezbędnej wiedzy praktycznej, teoretycznej oraz umiejętności pozwalających na świadczenie czynności diagnostycznych. Warunki te zapewnia system kształcenia oparty na jednolitych pięcioletnich studiach na kierunku analityka medyczna opartych na standardach kształcenia  (na wzór kształcenia do zawodu lekarza czy aptekarza). – wskazuje KIDL. 

Aleksandra Smolińska

Źródło: KIDL

Polecamy także:

  • O postulatach samorządu diagnostów laboratoryjnych pisaliśmy tutaj
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz