Pod koniec kwietnia poznamy nową siedzibę EMA?

22 Marca 2017, 9:46

Z powodu Brexitu wkrótce swoją siedzibę będzie musiała zmienić Europejska Agencja Leków (EMA). Decyzja o tym dokąd przeniesie się EMA jeszcze nie zapadła. Ale być może dowiemy się tego już za kilka tygodni.

Szczegóły nie mogą zostać podane do publicznej wiadomości, gdyż ze względu na ich strategiczny charakter, ograniczono grono odbiorców jedynie do osób obecnych na posiedzeniu Rady Zarządzającej EMA – czytamy w komunikacie po spotkaniu, które odbyło się w połowie marca.

Pod koniec kwietnia spotkanie w sprawie Brexitu

O to dlaczego rozmowy na temat zmiany siedziby, EMA utrzymuje w tajemnicy i kiedy zapadnie w tej sprawie decyzja, zapytaliśmy wiceprzewodniczącego Rady Zarządzającej Agencji i szefa polskiego Urzędu Rejestracji Leków Grzegorza Cessaka. - Kwestia poufności tych dyskusji jest ważna z uwagi na właśnie toczące się prace w Europejskiej Agencji Leków i Komisji Europejskiej nad katalogiem wymogów odnośnie zarówno samego nowego budynku Agencji, jak też ogólnych warunków jakie powinno spełniać państwo i miasto pragnące przyjąć EMA. Do czasu ich upublicznienia, dla zachowania sprawiedliwego dostępu do tych informacji, nie są one podawane do publicznej wiadomości. Mam nadzieję, ze pod koniec kwietnia będę mógł powiedzieć coś więcej. Wtedy odbędzie się w Londynie specjalne łączone posiedzenie Rady Zarządzającej, Szefów Agencji Leków przeznaczonych dla ludzi i zwierząt i reprezentantów komitetów naukowych EMA.  Dedykowane będzie tylko kwestiom związanym z Brexit – wyjaśnia Grzegorz Cessak.

Nowa siedziba EMA w Warszawie?

Przypomnijmy, że Ministerstwo Zdrowia popiera inicjatywę, żeby nową siedzibą Europejskiej Agencji Leków po Brexicie była Warszawa. - Jest wiele argumentów natury praktycznej, które wskazują na zasadność przeniesienia EMA do Polski – informowała rzeczniczka MZ Milena Kruszewska w sierpniu ubiegłego roku. Według MZ za przeniesieniem siedziby Europejskiej Agencji Leków do Warszawy przemawia m.in. tzw. zasada proporcjonalności. - W Polsce, która liczy 38 mln mieszkańców, w tej chwili jest tylko jedna z ponad 40 agencji Unii Europejskiej. Są mniejsze kraje w UE, gdzie takich Agencji jest więcej.

 

Aleksandra Smolińska

Źródło: URPL

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz