MZ wprowadza zmiany w wyrobach medycznych

22 Marca 2017, 10:36

To m.in. konsekwencja ustawy „Za życiem”, która przyznała większe uprawnienia do świadczeń niepełnosprawnym dzieciom. Zlecenia na wyroby medyczne będą też mogli wystawiać lekarze bez specjalizacji.

Niepełnosprawne dzieci i kobiety w ciąży powikłanej będą miały prawo do refundacji wyrobów medycznych znajdujących się na wykazie do wysokości limitu. O tym ile i jakiego rodzaju sprzętu potrzebuje pacjent, za każdym razem będzie decydował lekarz.

Spełniony postulat pacjentów

Zostanie też skrócony czas użytkowania refundowanych wózków inwalidzkich, co umożliwi ich wcześniejszą wymianę na przykład w przypadku, gdy niepełnosprawne dziecko z niego wyrośnie. O taką zmianę pacjenci postulowali już od dawna. Na wykazie wyrobów medycznych na zlecenie pojawią się też nowe produkty. Transmiter i sensor będą wykorzystywane w ramach nowego świadczenia gwarantowanego w leczeniu cukrzycy (monitorowanie poziomu glukozy we krwi).

Kto wystawi zlecenie?

Zlecenia na wyroby medyczne będą też mogli wystawiać lekarze w trakcie specjalizacji. Na określoną część wyrobów, zlecenia będą mogli wystawiać również fizjoterapeuci (np.: na kule, trójnóg lub balkonik). Zlecenia na ortezy i gorsety ortopedyczne będzie mógł wystawiać neurochirurg, a na zestawy infuzyjne – internista i lekarz POZ. Lekarze rodzinni wystawią też zlecenie na protezę piersi, perukę, cewnik i wózek inwalidzki.

Uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie można zgłaszać do 11 kwietnia br. 

Aleksandra Smolińska

Źródło: RCL

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz