Miliony Amerykanów stracą prawo do ubezpieczenia?

22 Marca 2017, 16:00

Szacuje się, że po wprowadzeniu nowej reformy i porzucenia Obamacare, 24 mln Amerykanów straci prawo do ubezpieczenia, wszystko przez zmiany ustawodawstwa dotyczącego Medicaid.

Zapis prowadzący do zwiększenia osób poza systemem oceniany jest negatywnie. Republikanie popierający zmianę wskazują jednak, że tylko taka reforma pozwoli zmniejszyć federalny deficyt budżetowy  o 337 mld dolarów.

Nowe ustawodawstwo pełne wad

Projekt ustawy zwiększyłby składki na rynku ubezpieczeń indywidualnych w 2018 i 2019 r. od 15 do 20 proc., później stawki miałyby maleć.

- Te założenia są całkowicie niszczące, powiedział David Cutler, ekspert ds. polityki zdrowotnej  na Uniwersytecie Harvarda. - Nie ma zgody, aby poprzeć ten plan, wiedząc, że spowoduje on wśród 24 milionów Amerykanów utratę ubezpieczenia.

- Dodanie ponad 20 milionów osób do grona nieubezpieczonych nie jest dobrym sposobem na zmniejszenie deficytów budżetowych, powiedział Tom Miller, konserwatywny ekspert w dziedzinie polityki zdrowotnej z American Enterprise Institute.

Według agencji prezentującej dane, projekt ustawy ograniczyłby wydatki Medicaid na poziomie 880 mld dolarów w latach 2017 - 2026. Zmniejszenie to wywołane zostanie 14 mln beneficjentów Medicaid, którzy po prostu zostaną pozbawieni ubezpieczenia.

Medicaid bez pieniędzy

CBO (agencja federalna dostarczająca informacje gospodarcze) przewiduje, że niektóre z 31 stanów, które zdecydowały się rozszerzyć Medicaid, już teraz mają problemy. To spowodowało konieczność ograniczenia pomocy. Ponadto stany, które planowały rozszerzyłyby kwalifikację do Medicaid, ostatecznie porzucają plany. Reforma odetnie płatności federalne, co nie pozwoli pokryć  rzeczywistych kosztami Medicaid.

Szacuje się, że w 2026 r. 52 miliony Amerykanów nie otrzyma ubezpieczenia, w porównaniu z 28 milionami nieubezpieczonymi zgodnie z obowiązującym prawem, jest to zatem pewny powrót do sytuacji sprzed kilku lat, której sprzeciwiał się Obama.

Brak kar dla nieubezpieczonych

Agencje ratingowe oszacowały, że w 2018 r. dodatkowe 14 mln osób nie otrzyma ubezpieczenia. Wszystko dlatego, że projekt ustawy Partii Republikańskiej eliminuje kary podatkowe dla osób, które nie zakupią ubezpieczenia. Forsowana ustawa umożliwiłaby także  firmom ubezpieczeniowym pobieranie od osób starszych pięciokrotnie wyższych stawek. To zupełnie odmienne od założeń Obamacare.

Szacunki jeszcze niepewne

Agencje przestrzegają, iż opublikowane szacunki są niepewne. Trudno przewidzieć, jak uczestnicy systemu, tj. federalne agencje, ubezpieczyciele, pracodawcy, lekarze, szpitale oraz  inne zainteresowane strony odpowiedzą na zmiany wprowadzone przez nowe ustawodawstwo. Rzeczywisty koszt i zasięg skutków prawodawstwa może być znacznie mniejszy lub znacznie większe niż ujęte w sprawozdaniu liczby.

Większość grup sektora opieki zdrowotnej zdecydowanie przeciwstawia się jednak prawodawstwu w jego obecnej formie.

Komu służyło Obamacare?

Madicaid to specjalny program skierowany dla osób i rodzin o ograniczonych zasobach, których dochody nie wystarczają by móc korzystać z opieki zdrowotnej. Rozwiązanie było zatem źródłem finansowania opieki dla najuboższych.

Reforma Obamy objęła ubezpieczeniem duże grono osób nie posiadających prawa do ochrony zdrowia. Była to jedna z kluczowych zmian przeprowadzonych za jego kadencji. Nowelizacja budziła jednak kontrowersje towarzystw ubezpieczeniowych, które zobowiązane zostały ubezpieczać wszystkich a to znacznie pogorszyło ich sytuację finansową.

Anna Grela

Źródło: Modern Healthcare

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz