MZ: są zmiany w projekcie ustawy o POZ

23 Marca 2017, 10:57

Wszystko wskazuje na to, że projekt ustawy o POZ, nad którym ministerstwo zdrowia pracuje już od dawna, nie trafi tak szybko pod obrady Rady Ministrów. I na pewno nie w takim kształcie, w jakim ustawa trafiła do konsultacji. Wiemy już, że w projekcie wprowadzone zostały poważne zmiany. 

W trakcie konsultacji społecznych, do projektu wpłynęło kilkaset uwag. Część z nich MZ już uwzględniło. Dotyczą one miedzy innymi tego, kto może prowadzić praktykę w POZ oraz tzw. opieki zintegrowanej, z której MZ chce zrezygnować na rzecz pilotażu opieki koordynowanej. Zanim jednak projektem ustawy o POZ zajmie się Rada Ministrów, ministerstwo zdrowia chce zorganizować konferencję uzgodnieniową, na której dokument zostanie omówiony ze stroną społeczną.

MZ chce wysłuchać głosu środowiska

- Projekt jest już po konsultacjach społecznych. Wciąż analizujemy uwagi, których wpłynęło kilkaset – mówiła dziś dyrektor Departamentu Organizacji Ochrony Zdrowia w MZ, Beata Rorant na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. POZ. - Wsłuchujemy się w głos środowiska. Pod koniec marca planujemy zorganizować konferencję uzgodnieniową do projektu ustawy. Nie tylko międzyresortowo, ale także ze środowiskiem społecznym chcielibyśmy omówić ten projekt, zanim on trafi na rząd. Chcemy przede wszystkim omówić uwagi, które zmieniły kształt tej ustawy – wyjaśniła Rorant.

Projekt w nowej wersji jeszcze nie został przyjęty przez kierownictwo MZ

Nie zmieniły się podstawy. Ustawa o POZ nadal jest oparta na medycynie rodzinnej. - Wszyscy ci, którzy znajdą się w systemie POZ do 2025 roku, będą mogli kontynuować działalność bez konieczności podnoszenia lub zmiany swoich kwalifikacji – wyjaśniła dyrektor Beata Rorant. Ale zgodnie z zapowiedzią MZ, po 2025 roku lekarzem POZ będzie mógł być tylko specjalista medycyny rodzinnej. W przypadku pielęgniarek i położnych podobnie – specjalistka medycyny rodzinnej lub osoba po odpowiednim kursie. I to właśnie w stosunku do pielęgniarek i położnych zmieniły się zapisy w projekcie ustawy o POZ, w porównaniu z wersją, która trafiła do konsultacji społecznych. Jak wyjaśnia MZ, w ten sposób resort chciał usankcjonować stan faktyczny w POZ.

Zamiast opieki zintegrowanej... koordynacja

W nowej wersji projektu ministerstwo zdrowia odchodzi także od koncepcji opieki zintegrowanej. - Ta opieka miała być odpowiednikiem opieki koordynowanej. Ustaliliśmy jednak, że w tej chwili skupimy się tylko na jednym pilotażu – tym dotyczącym opieki koordynowanej, przygotowanym ze środków unijnych, z udziałem Banku Światowego – poinformowała dyrektor Rorant. - Ten pilotaż jest zdecydowanie bogatszy jeśli chodzi o stronę finansową, bo oprócz tego, że znajdą się tam środki na sfinansowanie opieki koordynowanej, to również na sfinansowanie koordynatora tej opieki i informatyzację – dodała dyrektor z MZ.

Ostateczne decyzje dopiero po pilotażu

Docelowo projekt zakłada, że POZ będzie oparty na opiece koordynowanej realizowanej przez zespół składający się z lekarza, pielęgniarki i położnej POZ. - Ten zespół będzie zobowiązany do współpracy i do koordynowania również tej opieki, która jest poza POZ – koordynacji tzw. opieki środowiskowej, przedmedycznej – wyjaśnia MZ. W dalszym ciągu POZ ma być finansowany głównie za pomocą stawki kapitacyjnej. Ale ma być też przyznany tzw. dodatek motywacyjny i budżet powierzony. Jednak dopiero po przeprowadzeniu pilotażu. – Dopiero pilotaż pokaże nam w jakim kierunku powinniśmy zmierzać jeśli chodzi o opiekę koordynowaną. Teraz jest za wcześnie, żeby określić to precyzyjnie. W przyszłości zrobimy to w aktach wykonawczych do ustawy i zarządzeniach płatnika – zadeklarowała dyrektor Rorant. 

Aleksandra Smolińska

Źródło: Sejm

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

Szumi65 Piątek, 24 Marca 2017, 19:58
Dokładnie co z medycyna szkolna.czy nadal będziemy na samodzielnych kontraktach?
pielegniarka szkolna Piątek, 24 Marca 2017, 9:09
Witam, a co z medycyna szkolna, czy pielęgniarki szkolne zostaną w systemie POZ?