Apteka jednak nie tylko dla aptekarza

23 Marca 2017, 16:09

Sejmowa Komisja do spraw deregulacji wprowadziła w projekcie „apteka dla aptekarza” istotne zmiany. Najważniejsza dotyczy tego, kto po wejściu w życie nowych przepisów będzie mógł być właścicielem apteki. 

Dziś sejmowa Komisja do spraw deregulacji pracowała nad projektem ustawy „apteka dla aptekarza”. Mimo wniosków o odrzucenie projektu w całości, tym razem projekt przeszedł przez sejmową procedurę. Ale zmiany w ustawie są znaczące i dotyczą najbardziej kontrowersyjnych zapisów.

Apteka jednak nie tylko dla aptekarza

Posłowie zdecydowali, że w poselskim projekcie zmian nie będzie wymogu, aby właścicielem apteki mogli być tylko farmaceuci. Poprawka, która dziś zdecydowała o zmianie tego zapisu była wynikiem uwag, jakie do projektu miał Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów. Przypomnijmy, że KERM przyjął ustawę w całości za wyjątkiem właśnie zasady „apteka dla aptekarza”. O zezwolenie na prowadzenie apteki będzie się mógł ubiegać nie tylko farmaceuta ale też m.in. osoba fizyczna wykonująca działalność gospodarczą czy spółka handlowa.

Ministerstwo Zdrowia nie poparło tej poprawki. – W pełni popieramy projekt poselski, wszystkie jego zapisy. Ministerstwo Zdrowia jest przeciwne poprawce o rezygnacji z zasady „apteka dla aptekarza” – mówił dziś w Sejmie wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda. Ministerstwo było też przeciwne zmianom w kryteriach geograficznych przy powstawaniu nowych aptek. 

Teraz projekt trafi do drugiego czytania na posiedzeniu plenarnym Sejmu.

Aleksandra Smolińska

Źródło: Sejm

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz