Austria: 75 proc. miejsc na medycynie tylko dla Austriaków

27 Marca 2017, 15:44

Bruksela zdecydowała się utrzymać parytetowy system naboru na studia medyczne w Austrii, który przyznaje znaczną większość miejsc Austriakom.

Komisja Europejska zdecydowała się pozwolić Austrii dalej prowadzić system naboru na medycynę, w którym 75 proc. miejsc zarezerwowanych jest dla obywateli tego kraju, 20 proc. dla obywateli Unii Europejskiej, a 5 proc. dla kandydatów spoza Wspólnoty. Reguła ta dotyczy jedynie kierunku lekarskiego, a nie stomatologii.

Deklarację dotyczącą zasad naboru na studia medyczne w Austrii złożył przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, który obiecał to staroście krajowemu Górnej Austrii Josefowi Pühringerowi w czasie jego wizyty w Brukseli.

Austria wprowadziła ten przepis już w 2016 roku

Jednak Unia Europejska nałożyła na niego moratorium do końca 2016 roku, ponieważ mógł on godzić w prawa innych obywateli Wspólnoty. W październiku zeszłego roku Austria wysłała do Brukseli obszerny, 180-stronicowy dokument, w którym tłumaczy przyczyny swojej decyzji. Według raportu w Austrii coraz więcej obcokrajowców chce studiować medycynę. Przy przyjęciu na studia poza średnią ocen brany jest również pod uwagę wynik testu wstępnego. Według informacji w zeszłym roku na uniwersytecie Linz wśród 596 uczestników testu wstępnego ponad połowę stanowili obcokrajowcy. Austria obawia się, że cudzoziemcy po zakończonej edukacji mogą wrócić do swoich państw, a w kraju będzie niedobór lekarzy.

Obecnie w Austrii jest 1620 miejsc na studiach medycznych. Na Uniwersytecie w Wiedniu jest to 660 miejsc, w Graz koło 330, w Innsbruck 360, a w Linz 120.

Magdalena Mroczek

Źródło: aerzteblatt.de

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz