Francja wprowadzi etykiety na żywności

29 Marca 2017, 9:58

Francja jest jednym z pierwszych państw w regionie, który zamierza wprowadzić prosty system oznaczania żywności. Chodzi o czytelne określanie wartości ożywczej produktów spożywczych. 

Inicjatywa wspierana przez WHO ma ułatwiać konsumentom wybór dobrej i zdrowej żywności.

Etykiety pomogą w wyborze zdrowszych produktów

Decyzja Francji dotycząca rekomendacji systemu Nutri - Score (5-CNL) jest drugą w regionie. Takie zalecenia wprowadziła już Wielka Brytania. System wykorzystuje kolory, a dzięki temu czytelnie wskazuje m.in. poziom tłuszczu, soli czy cukru. Francja zamierza działać w oparciu o model UK Food Standards Agency, który klasyfikuje żywność i napoje do pięciu kategorii odżywczych, używając do tego również skali barw. Rozwiązanie przynosi dobre efekty. Na podstawie przeprowadzonych badań wywnioskowano, że konsumenci dzięki zastosowaniu oznaczeń dokonywali znacznie zdrowszych wyborów.

WHO walczy z epidemią otyłości

Dokument Światowej Organizacji Zdrowia - European Food and Nutrition Action  Plan 2015 - 2020 wzywa europejskie kraje do opracowania i wdrożenia systemu etykietowania. Oznaczenia mają zapewnić możliwie przystępną informację o wartości odżywczej produktu.  Rozwiązanie posłużyć ma zdrowszym wyborom konsumentów, a producentów zachęcić do lepszego oznakowania, to zaś ma przyczynić się w znaczny sposób do poprawy jakości diety. Jest to szczególnie ważne w kontekście globalnego problemu otyłości oraz niebezpieczeństwa chorób związanych z odżywianiem.

Anna Grela

Źródło: WHO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz