Pierwsi fizjoterapeuci z prawem wykonywania zawodu

29 Marca 2017, 12:01

Krajowa Rada Fizjoterapeutów przyznała wczoraj pierwsze prawa wykonywania zawodu fizjoterapeuty dla 313 fizjoterapeutów z całej Polski. - To chwila, na którą polscy fizjoterapeuci czekali 30 lat - mówi Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów.

- W trzy miesiące od powstania samorządu fizjoterapeutów, na IV posiedzeniu Rady wręczyliśmy pierwsze w Unii Europejskiej prawa wykonywania zawodu. To chwila, na którą polscy fizjoterapeuci czekali 30 lat - mówi Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów. - Fizjoterapeuta to obecnie medyczny zawód zaufania publicznego, taki sam jak lekarz, pielęgniarka czy diagnosta laboratoryjny. To dla nas wielki zaszczyt, ale i zobowiązanie – podkreśla szef samorządu.

Jak na rejestrze skorzystają pacjenci?

Potwierdzeniem uprawnień będzie dokument „Prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty”, którego wzór jest obecnie opracowywany. Wszystkie osoby posiadające uprawnienia wpisywane są do Krajowego Rejestru Fizjoterapeutów prowadzonym przez samorząd zawodowy, czyli Krajową Izbę Fizjoterapeutów. Wersja elektroniczna będzie dostępna dla pacjentów na stronie samorządu już za kilka tygodni.

Dla pacjentów stworzenie rejestru fizjoterapeutów ma kluczowe znaczenie, bo zapewnia bezpieczeństwo terapii. Fizjoterapeuta, figurujący w rejestrze, musi posiadać wymagane ustawowo kwalifikacje, w tym kierunkowe wykształcenie.

Okres przejściowy kończy się w 2018 roku

Jak informuje samorząd fizjoterapeutów, zainteresowanie aktualizacją swoich danych w rejestrze jest bardzo duże.  Do tej pory Izba otrzymała 2,635 elektronicznych wniosków. Wszyscy fizjoterapeuci, którzy chcą posługiwać się swoim tytułem zawodowym powinni wystąpić o prawo wykonywania zawodu nie później niż do końca lutego 2018 roku, tak aby zapewnić sobie możliwość wykonywania zawodu po okresie przejściowym, który kończy się 31 maja 2018 roku.

Aleksandra Smolińska

Źródło: KIF

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

5 komentarzy

Wkurzony Fizjoterapeuta Środa, 29 Marca 2017, 16:56
Dla zarządu fajna sprawa. Prawo do wykonywania zawodu daje nam dyplom ukończenia studiów wyższych a nie zezwolenie od jakiegoś zarządu. Wpisowe 100zł a potem 25 zł miesięcznie na wypłaty dla zarządu. Co mi da pozwolenie od was? Nic. A kasę trzeba płacić.
Prywaciarz-fizjoterapeuta-kapitalista Piątek, 31 Marca 2017, 12:21
Sprawa jest prosta - pracujesz w sektorze prywatnym - rzeczywiście do niczego jest to wszystko potrzebne. Tutaj "walka o wyższe zarobki" to doskonalenie samego siebie i realna, skuteczna pomoc pacjentom. No i moim zdaniem to jedyna słuszna droga. Natomiast "systemowe" podnoszenie płac jest ze swej natury conajmniej dziwnym wymysłem. Wszyscy wiemy kto, poza nielicznymi wyjątkami, pracuje w publicznej rehabilitacji. Prawda jest brutalna, ale są to po prostu ludzie, którzy godzą się pracować za 1500zł. A co za taką pensję może sobie kupić fizjoterapeuta? No właśnie... Skoro nie ma czym chleba posmarować to jak ma jechać na choćby jakąkolwiek konferencję? Fizjoterapeuta nie powinien podejmować pracy za takie pieniądze. I tyle! Sprawa by się sama wyregulowała. Gdybym miał tyle zarabiać to zmieniłbym zawód. Tymczasem w Polsce... no właśnie.
Pielęgniarka z Wałbrzycha. Czwartek, 30 Marca 2017, 8:44
Szanowny Panie wkurzony fizjoterapeuto, szkoda , że przed napisaniem komentarza jw. nie zapoznał się Pan z ustawami o samorządach innych zawodów medycznych lub np. prawniczych, które także z mocy prawa są właściwe do prowadzenia rejestru swoich członków i na podstawie obligatoryjnej przynależności do samorządu ,wydawania Im prawa wykonywania zawodu. Polecam lekturę :)
Grzegorz Czwartek, 30 Marca 2017, 8:31
Właśnie tacy ludzie jak Ty obnizaja poziom dyskusji i range naszego zawodu. Wszedzie jest Izba, prawo wykonywania zawodu i oplacanie skladek. Bez Izby nie ma mowy o lepszych pensjach, rozwoju zawodu a tym bardziej samodzielnosci zawodowej,poziomie kształcenia(selekcja uczelni). Jesli Ci to nie pasuje wybierz jakis zawod wolny np. zielarz, masarzysta, instruktor fitnes,trener personalny (z całym szacunkiem dla tych zawodów, bo sam czesto wykonuje masaz)
Gregor Czwartek, 30 Marca 2017, 7:00
No tacy fizjoterapeuci jak ty z pewnością obniżają rangę tego zawodu.Wszedzie sa izby i płaci sie składki.Jak ty chcesz zeby podnosili nam pensje i standardy zawodowe nie mówiąc juz o samodzielności zawodowej.Kazda instytucja potrzebuje pieniędzy.Po za tym w końcu jestesmy uchwalonym i zawodem zinterpretowanym prawnie.Co ci te studia dają bez ustawy jak i tak zarobisz tyle co Masazysta itp