GUS: Ponad 87 tys. wypadków przy pracy w 2016 roku

29 Marca 2017, 15:24

W ubiegłym roku miało miejsce ponad 87 tys. wypadków przy pracy. To prawie tyle samo co w 2015 roku. Według najnowszych danych GUS mniej jest natomiast wypadków śmiertelnych.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2016 roku miało miejsce przeszło 87 tys. wypadków przy pracy. W ich wyniku śmierć poniosło 239 osób, a 464 zostało ciężko rannych. Liczba wypadków śmiertelnych znacząco spadła, ale ogólna liczba wypadków pozostała prawie niezmienna.

Nieprawidłowe zachowania pracowników przyczyną największej liczby wypadków

Nieprawidłowe zachowanie pracownika odpowiada za 60 proc. odnotowanych w ubiegłym roku wypadków. Kolejna przyczyna, czyli niewłaściwy stan narzędzi, wyposażenia lub budynków, stanowi ok. 8,4 proc. ogółu wypadków.

W 2016 roku wypadkom ulegali najczęściej pracownicy z branży przetwórstwa przemysłowego (ponad 32 proc.), handlu i naprawy samochodów (ponad 13 proc.), opieki zdrowotnej i pomocy społecznej (10 proc.). Do najczęstszych urazów w wypadkach przy pracy należą uszkodzenia rąk i nóg – to odpowiednio 43,8 proc. i 34,4 proc. Przeciętna liczba dni niezdolności do pracy wydłużyła się do 34,6 dnia na jednego poszkodowanego.

Ile kosztują wypadki przy pracy?

Według Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy, co roku 4,9 mln wypadków skutkuje ponad trzydniową nieobecnością w pracy,a koszty wypadków przy pracy i chorób zawodowych stanowią w większości krajów UE od 2,6% do 3,8% PKB. Ponoszą je zarówno firmy, jak i gospodarki narodowe.

Według danych Centralnego Instytutu Ochrony Pracy przeciętny koszt społeczny wypadku śmiertelnego w czasie pracy to 79,5 tys. zł. Z kolei koszt wypadku, w wyniku którego poszkodowany jest trwale niezdolny do pracy to 285,5 tys. zł.

Aleksandra Smolińska

Źródło: Newseria 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz