Pacjenci przeciwni zmianom wprowadzanym przez NICE

30 Marca 2017, 16:21

W Anglii utworzyło się ugrupowanie blisko 200 pacjentów, reprezentowanych przez rodziny dotknięte rzadkimi chorobami genetycznymi. Występują oni przeciwko planowanym zmianom w sposobie refundowania terapii przez NHS. 

Zmiany "ograniczają pacjentom dostęp do leczenia i działają przeciw rządowemu celowi zwiększenia dostępu do medycyny innowacyjnej" – uważają pacjenci.

Oszczędności na chorobach rzadkich czy racjonalizacja wydatków?

NICE ogłosiło, że wsparcie w leczeniu rzadkich chorób będzie określane  poprzez ocenę QALY wyliczaną przez specjalną Agencję. Próg kosztów leczenia wyniesie 300 tys. funtów na każdą ocenę. Do tej pory, na leczenie rzadkich przypadków schorzeń, NHS przeznaczało 500 tys. funtów za każdą ocenę.

Prowadzona przez Genetic Alliance UK koalicja twierdzi, że propozycję, ograniczenia rekomendowanych programów NICE, uniemożliwi dostęp do innowacyjnych metod leczenia rzadkich chorób w Anglii. Według GA jest to negatywny sygnał wysyłany do sektora nauk medycznych, „która, w przeciwieństwie do innych części rządu, działa”.

Zmiany to ruch przeciwko chorym w Anglii

Pacjenci skierowali list adresowany do Jeremiego Hunta, sekretarza do spraw zdrowia. Wezwali go w nim do zatrzymania proponowanych zmian, planowanych na 1. Kwietnia 2017r. zaznaczając, że aktualnie działający program odpowiada na zapotrzebowania pacjentów i rodzin dotkniętych rzadkimi chorobami genetycznymi.

Apelują o zatrzymanie zmian, ponieważ: Anglia już posiada „ekstremalnie ograniczony dostęp” do zabiegów przy rzadkich chorobach . „Niedopuszczalne” jest wprowadzanie tak drastycznych i „niszczących propozycji” zaledwie 18 dni po ich ogłoszeniu. Zmiany są sprzeczne z zaleceniami zawartymi w dokumencie Accelerated Access Review i zaszkodzą w prowadzeniu strategii przemysłowej opierającej się na stworzeniu z Wielkiej Brytanii centrum rozwojowego innowacyjnej medycyny.

JanKa

Źródło: PharmaTimes

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz