Wielka Brytania zakaże przepisywania leków homeopatycznych?

31 Marca 2017, 12:21

- NHS powinien zakazać ordynowania leków homeopatycznych, uważa Chief Medical Officer for England, Dame Sally Davies. Jak sądzi taka terapia jest bezskuteczna a popularyzowanie środków homeopatycznych marnuje pieniądze podatników. 

Sekretarz zdrowia Jeremy Hunt wyraził zaś poparcie dla leczenia homeopatycznego, prosząc jednak o przegląd dowodów na skuteczność takich terapii.

Homeopatia kosztowna i nieefektywna?

Szacuje się, że NHS wydaje około 4 mln funtów na leczenie homeopatyczne. Brytyjska służba zdrowia obiecała wpłynąć na ograniczenie stosowania niewłaściwych oraz nie do końca bezpiecznych metod leczenia, homeopatia nie została jednak uwzględniona za terapię nieefektywną.

- Jesteśmy zaskoczeni, że homeopatia, która nie ma naukowych dowodów skuteczności nie znajduje się na tej liście, mówi Sandra Gidley, przewodnicząca Royal Pharmaceutical Society. Współpracujemy z NHS, by produkty o niskiej skuteczności zostały pilnie zweryfikowane, dodaje.

Zwolennicy  homeopatii bronią metody, uważając że ta może leczyć wszystko, począwszy od depresji kończąc na katarze siennym.

W 2010 r. House of Commons Science and Technology Committee wezwał do zaprzestania finansowania  homeopatii. British Medical Association, również podzieliła obawy w kwestii stosowania tego typu specyfików.

Co na to brytyjski NHS?

Komisarze kliniczni NHS zostali poproszeni o opinie, które leki i dlaczego nie powinny być przepisywane brytyjskim pacjentom. W odpowiedzi wskazano na środki o małej lub znikomej skuteczności klinicznej, jednak nikt z nich nie jest w stanie odpowiedzieć, dlaczego nadal nie uregulowano kwestii przepisywania leków homeopatycznych.

Zgodnie z nowymi przepisami, których projekty zostaną skierowane dziś do konsultacji społecznych, lekarze będą musieli ograniczyć rutynowo przepisywanie, tanio dostępne leki, takie jak pigułki na zgagę, popularny paracetamol, leki na przeziębienie, środki na katar czy kremy do opalania.

- Komisarze kliniczni zawsze będą musieli podejmować trudne decyzje co do wyboru priorytetów zdrowotnych, w jaki sposób przygotować budżet, ale także sprostać wyzwaniom finansowym i popytowi, uważa Julie Wood, Chief Executive, NHS Clinical Commissioners.

Wdrażane polityki mają na celu zmniejszenie wydatków na leki, które mają niewielką lub wątpliwą skuteczność kliniczną. Cięcia pozwolą zmniejszyć o 1 mld funtów koszty w służbie zdrowia. Zmiany mają sprostać jednak rosnącemu zapotrzebowaniu ludności na leki.

NHS England Chief Executive, Simon Stevens, zobowiązuje się również do podjęcia działań w zakresie odzyskania kosztów leczenia pacjentów UE, korzystających z brytyjskiego systemu. Planuje się także ograniczenie środków na zatrudnianie drogich specjalistów. Te zmiany, mogą pozwolić na oszczędności służby zdrowia w wysokości do 128 mln funtów rocznie.

Na zmianach ucierpią ubożsi pacjenci?

Royal College of GPs ostrzega jednak, że takie działania mogą zostawić uboższych pacjentów, bez dostępu do niezbędnych leków a tym samym pomocy. Profesor Helen Stokes - Lampard, przewodnicząca Royal College uznała, iż ordynowanie leków jest podstawowym działaniem w ogólnej praktyce lekarzy, a lekarze rodzinni zawsze będą przepisywać leki biorąc pod uwagę wiele uwarunkowań, w tym także możliwości finansowe chorego. Proponowana polityka nie jest zatem dobra dla pacjenta. Wśród pracowników NHS nie ma na to zgody.

Przed zmianami konsultacje

Zanim ostateczne wytyczne zostaną wydane, NHS w najbliższych miesiącach ​​chce poznać opinie grup pacjentów, lekarzy oraz wszystkich zorganizowanych wokół brytyjskiej służby zdrowia.

Anna Grela

Źródło: telegraph.co.uk/science

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz