Lekarze nie chcą wystawiać e-zwolnień

31 Marca 2017, 14:45

Od 1 stycznia 2018 roku wchodzi obowiązek wystawiania zwolnień lekarskich tylko w formie elektronicznej. Lekarze jednak twierdzą, że nowy system wymaga jeszcze wielu poprawek.

W sprawie e-zwolnień przedstawiciele organizacji lekarskich (Federacja Porozumienie Zielonogórskie, OZZL i Polskiej Federacji Pracodawców Prywatnych Ochrony Zdrowia) wspólnie uznali, że od półtora roku nie uwzględniono żadnego z wcześniej zgłaszanych przez środowiska medyczne postulatów.

W związku z tym lekarze podtrzymują stanowisko, że aplikacja przygotowana przez ZUS wymaga znaczących poprawek, a do czasu ich wprowadzenia nie rekomendują lekarzom zakładania kont na portalu oraz wystawiania zwolnień w systemie elektronicznym ZUS.

Jakich zmian oczekują lekarze?

Lekarze podnosili już problem e-zwolnień w ubiegłym roku. Oczekiwali radykalnego uproszczenia systemu wystawiania e-zwolnień tak, by rolą lekarza było określenie rozpoznania  i czasu niezdolności do pracy, a wszystkie pozostałe elementy procedury (np. określenie adresu pobytu, płatników składek) odbywały się poza obowiązkami lekarza.

Lekarze domagali się także utworzenia przez ZUS  interfejsu pozwalającego na swobodne komunikowanie się z systemem e-ZLA aplikacji gabinetowych. Przyczyną negatywnej rekomendacji medyków wobec e-zwolnień był również brak racjonalnego rozwiązania kwestii wystawiania zwolnień lekarskich w sytuacji braku dostępu do internetu. Rozwiązania wymaga też kwestia określenie refundacji kosztów w związku z wprowadzeniem systemu e-zwolnień.

Aleksandra Smolińska

Źródło: FPZ

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz