Lekarze idą na wojnę z TVN?

31 Marca 2017, 16:24

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz, Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz oraz Dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny prof. Mirosław Wysocki we wspólnym piśmie do prezesa stacji TVN domagają się rezygnacji z emisji antyszczepionkowego filmu.

„Z niepokojem o zdrowie polskiego społeczeństwa odebraliśmy informację o planowanej przez Telewizję TVN na kanale TVN7 emisji filmu p.t. „Vaxxed: From Cover-Up to Catastrophe” („Wyszczepieni: od tuszowania faktów do katastrofy”) – czytamy w liście do prezesa TVN. Film dotyczy domniemanego powiązania pomiędzy szczepionką MMR przeciw odrze, śwince i różyczce, a autyzmem. Ma być wyemitowany 3 kwietnia br.

Materiał nie jest obiektywny

Twórcą tego filmu jest Andrew Wakefield, który – jak wskazuje NIL, GIF i PZH - za nieetyczne działania otrzymał naganę od brytyjskiego General Medical Council oraz zakaz wykonywania zawodu lekarza w Wielkiej Brytanii, co potwierdzone zostało skreśleniem z brytyjskiego rejestru lekarzy. Jak zgodnie twierdzą autorzy listu do TVN, „materiał ten ukazuje jednostronne działania i problem fałszowania badań nad zależnością między szczepionkami i autyzmem.

Więcej osób może zrezygnować ze szczepień

„Nie wiemy, jakie skutki zdrowotne wśród polskiego społeczeństwa może przynieść emisja tego kontrowersyjnego filmu i ile osób zrezygnuje ze szczepień MMR, ale mając na uwadze dane dotyczące oglądalności TVN7 (średnia widownia 181 827 osób według Nielsen Audience Measurement z czerwca 2016 roku) możemy obawiać się o zdrowie bardzo wielu Polaków – podkreślają autorzy listu i apelują o rezygnację z emisji filmu przez telewizję TVN.

„Przy podtrzymaniu decyzji o emisji filmu przez Państwa telewizję sugerujemy rozważenie poprzedzenia emisji filmu rzetelną dyskusją, opartą na wiedzy medycznej, polskich naukowców i ekspertów w zakresie szczepień" – czytamy w liście.

Aleksandra Smolińska

Źródło: NIL

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Jakub Sobota, 01 Kwietnia 2017, 21:36
paru przekupionych prezesów to nie wszyscy lekarze, jak sugeruje nagłówek