MZ wyda niemal 3 mln na kampanię na rzecz płodności

31 Marca 2017, 16:51

Ponad 2,7 mln zł ministerstwo zdrowia przeznaczy na kampanię społeczną, która dotyczy płodności kobiet i mężczyzn. Właśnie zakończył się przetarg w tej sprawie. 

Kampania na rzecz płodności, którą sfinansuje ministerstwo, ma być zrealizowana w ramach Narodowego Programu Zdrowia. Budżet całego Programu to 80 mln zł. Pieniądze z niego mają być przeznaczone m.in. na promocję zdrowego trybu życia, aktywności fizycznej czy zdrowego starzenia się. Aż 3 mln zł z tej puli ministerstwo wyda na kampanię radiową i telewizyjną. Ma ona - jak to określa MZ – sprzyjać płodności kobiet i mężczyzn. Przetarg wygrała firma Propeller Film Sp.z o.o., która robiła kampanie dla takich marek jak BZW BK, Okocim, Bonduelle, Śnieżka czy Eurobank.

Prokreacja ma też wymiar duchowy…

Kampania ma być skierowana do osób między 18 a 45 rokiem życia. Jak wskazuje ministerstwo zdrowia prokreacja obejmuje nie tylko wymiar fizyczny, psychiczny i duchowy, ale także społeczny. „Rodzicielstwo jest niezwykle istotnym elementem roli społecznej, czynnikiem rozwoju oraz sposobem samorealizacji. Jest jednym z podstawowych czynników osiągnięcia szczęścia i sukcesu życiowego. Pary dotknięte niepłodnością znacznie częściej mają zaburzone relacje społeczne, w porównaniu do pełnych rodzin zwiększa się u nich ryzyko rozwodu, rozpadu związku, są bardziej narażone na depresję oraz inne zaburzenia psychiczne, co przekłada się również na relacje w życiu zawodowym. Jest to poważny problem nie tylko poszczególnych par, ale także ogólnospołeczny i demograficzny.” – czytamy w ogłoszeniu konkursowym.

Szczegóły kampanii nie są znane

Jak informuje ministerstwo, celem ogólnopolskiej kampanii jest zwiększenie świadomości osób w wieku prokreacyjnym na temat niepłodności – jej definicji, przyczyn, metod diagnozowania i sposobów leczenia w Polsce, jak również zwiększenie świadomości w zakresie czynników ryzyka wpływających na niepłodność (wiek, palenie tytoniu, alkohol, używki, nieprawidłowa dieta, otyłość, stosowanie antykoncepcji, zła kondycja psychiczna, choroby lub nieprawidłowości układu rozrodczego).

W ramach kampanii mają powstać spoty telewizyjne i radiowe. Mają być emitowane w okresach przedwakacyjnym i jesienno-zimowym w ogólnopolskich stacjach telewizyjnych i radiowych. W ogłoszeniu konkursowym zaznaczono, że mają być one emitowane w godzinach wysokiej oglądalności i słuchalności. W warunkach konkursowych nie ma szczegółowych wytycznych jak ma wyglądać kampania  i choćby ile takich spotów ma być wyemitowanych.

750 tys. zł na specjalny portal dot. prokreacji

To nie jedyny wydatek ministerstwa zdrowia, który dotyczy prokreacji. Pod koniec stycznia MZ ogłosiło konkurs na utworzenie strony internetowej dotyczącej zdrowia prokreacyjnego i na ten cel MZ wyda 750 tys. zł. Firma, która wygra konkurs będzie musiała stworzyć portal dla par planujących ciążę i borykających się z problemem niepłodności. Jak wyjaśnia MZ na portalu znajdzie się m.in. kalendarz opisujący dni cyklu, informacje na temat tego jak przygotować się do ciąży, ale także informacje o działaniach ministerstwa w zakresie zdrowia prokreacyjnego. Nowy portal ma ruszyć w połowie tego roku. 

Aleksandra Smolińska

Źródło: MZ

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz