W Niemczech smartphon zastąpił lekarza rodzinnego

03 Kwietnia 2017, 9:56

W trzech miastach uniwersyteckich w Niemczech 1 kwietnia praktyki lekarzy rodzinnych zostały zamknięte. Opiekę nad pacjentami przejęła aplikacja na smartphony.

W trzech miastach z przeważającą populacją studentów opiekę nad pacjentami przejęła aplikacja, którą rozwinęła Deutsche Ärzteblatt wraz z Google, Apple i Microsoft. Prezentowane na targach CeBIT w Hanowerze wyniki badań na kilku amerykańskich uniwersytetach przekonały Niemców do wypróbowania wynalazku. Dzięki temu lekarze rodzinni będą mogli lepiej zająć się osobami starszymi.

—Wielu z naszych kolegów w miastach uniwersyteckich straciło przyjemność z wykonywania zawodu—wyjaśnia prof. Eureka Vanderbit, szef działu naukowego Deutsche Ärzteblatt—Niektórzy lekarze mają pacjentów, którzy wchodzą do gabinetu ze smartphonem w ręku i znają diagnozę wcześniej od lekarza.

Badania wykona smartphon

Chociaż jeszcze niedawno wydawało się to niemożliwe, obecnie Smartphony wykonują również badania dodatkowe. Mierzą one nie tylko tętno i ciśnienie krwi, ale również przeprowadzają EKG i EEG. Część pacjentów nie tylko wyszukuje w Google symptomy i diagnozę, ale również wykonuje niektóre badania przed wizytą u lekarza.

Część medyków na początku ignorowała nowe technologie, potem nastąpił okres złości, aż wreszcie niektórzy lekarze wyrazili zainteresowanie nowymi technologiami. —Fakt, że aplikacje mogą ostatecznie przejąć pracę lekarzy wydawał się kiedyś absurdalny, jednak z czasem stał się prawdopodobny—mówi prof. Vanderbit. Choć większość lekarzy jest dumna ze swoich umiejętności diagnostycznych, jednak statystyka wyraźnie pokazuje, że algorytmy są od nich lepsze. To tylko kwestia czasu, jak wiedza medyczna zostanie przejęta przez sztuczną inteligencję.

Aplikacja lepsza od lekarza?

Na targach CeBIT w Hanowerze prezentowano wyniki badań z udziałem aplikacji, przeprowadzonych na uniwersytetach amerykańskich Yale, Harvard i Boston. 2600 młodych pacjentów zostało podzielonych na dwie grupy. Pierwsza grupa leczona była przez lekarzy, druga diagnozowana przez aplikację. Oprogramowanie zebrało wywiad i postawiło diagnozę. Dokładność diagnostyczna aplikacji okazała się być znacznie większa.

Magdalena Mroczek

Źródło: aerzteblatt.de

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz