Urzędnicy państwowi uczą się dietetyki

03 Kwietnia 2017, 11:49

Instytut Żywności i Żywienia przeszkolił ponad 100 przedstawicieli administracji rządowej, centralnej i wojewódzkiej na temat korzyści zdrowotnych i gospodarczych związanych ze zmniejszeniem zawartości soli, cukru oraz niezdrowych tłuszczów w produktach spożywczych.

Konferencja szkoleniowa została zrealizowana w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020. Głównym celem było zapoznanie pracowników administracji państwowej z aktualnymi normami i zaleceniami żywieniowymi, a także pokazanie na konkretnych przykładach w jaki sposób żywienie wpływa na stan zdrowia publicznego.

Niezdrowa dieta przyczyną chorób cywilizacyjnych

─ Nauka dysponuje dziś mocnymi dowodami na to, że nieprawidłowa dieta jest jednym z kluczowych czynników ryzyka leżących u podstaw rozwoju epidemii tzw. chorób cywilizacyjnych. Oznacza to, że w skali populacyjnej, dzięki poprawie sposobu żywienia moglibyśmy uniknąć setek tysięcy zachorowań na choroby układu krążenia (nadciśnienie, zawały, udary), nowotwory, cukrzycę, otyłość i wiele groźnych powikłań. To właśnie dlatego tak ważne jest konsekwentne upowszechnianie informacji na temat zasad zdrowego żywienia, zarówno wśród specjalistów, jak i ogółu społeczeństwa. Szczególną rolę w powszechnej edukacji żywieniowej obywateli mają do odegrania instytucje publiczne należące do różnych szczebli administracji państwowej: rządowej, centralnej i wojewódzkiej  ─ podkreśla prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia.

W czasie konferencji eksperci IŻŻ przedstawili aktualne zalecenia i rekomendacje żywieniowe dla populacji polskiej, zgodne z nową Piramidą Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Szczegółowo omówione też zostały w trakcie konferencji te składniki żywności, które spożywane w nadmiarze stanowią największe zagrożenie dla zdrowia człowieka. Są wśród nich m.in.: cukier, sól i niektóre tłuszcze (tłuszcze trans, tłuszcze nasycone).

Zainteresowanie zdrową dietą wśród urzędników ogromne

Wśród uczestników konferencji przeważali pracownicy Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych z całego kraju. Administrację centralną reprezentowali m.in. przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Agencji Rynku Rolnego, a także Ministerstwa Obrony Narodowej. Jak podkreśla warszawski Instytut Żywności i Żywienia, zainteresowanie urzędników konferencją na temat zdrowego żywienia było ogromne. 

Aleksandra Smolińska

Źródło: IŻŻ

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz