NHS wydaje miliony na refundację leków przeciwbólowych

04 Kwietnia 2017, 9:17

NHS planuje ograniczyć wydatki związane z receptami o „niskiej wartości” medycznej. Szacuje się, że fundusz zaoszczędzi 128 mln funtów rocznie wykluczając z listy refundacyjnej kremy na opalanie, żywność bezglutenową i leki przeciwbólowe.

Do tej pory fundusz ponosił koszty związane między innymi z zakupami leków na rozstrój żołądka, hemoroidy, choroby lokomocyjne, aspirynę, które do tej pory mogli kupić w każdym hipermarkecie. Sytuacja nie podoba się szefowi NHS, Simonowi Stevensowi, który zapowiedział reformy.

Zmiany nie przewidują jednak żadnych  wyjątków dla osób dotkniętych takimi chorobami jak celiakia czy przewlekły ból. W tych przypadkach odstawienie restrykcyjnej diety czy farmakologii może nieść ze sobą niepożądane konsekwencje.

NHS szuka środków na załatanie dziury budżetowej

128 mln funtów zaoszczędzonych z leków przeciwbólowych, żywności i kremach to niewielki procent ze 101mld funtów wydawanych każdego roku przez NHS na opiekę zdrowotną. Cięcia nie będą znacząco odczuwalne dla budżetu funduszu, jednak są potrzebne.

Według prognoz funduszu w 2020 r. NHS będzie musiał stawić czoła 30 miliardowej dziurze budżetowej. Aktualne działania przewidują cięcia w budżecie o wartości 22 mld funtów, pozostałe 8mld zobowiązał się dołożyć rząd.

JanKa

Źródło: PharmaTimes

Foto: NHS

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz