Co oznacza Brexit dla brytyjskiej służby zdrowia?

04 Kwietnia 2017, 10:12

Odejście z Unii Europejskiej jest dla Wielkiej Brytanii poważnym krokiem organizacyjnym i strategicznym. Szczególnie dotknięty zmianami może zostać obszar służby zdrowia, który i tak już boryka się z wieloma problemami.

Wiodącym problemem służby zdrowia, obok niedofinansowania są braki kadrowe. Brexit może dołożyć kolejną „cegiełkę” do narastającego kryzysu w NHS. Aktualnie 22 tys. lekarzy zarejestrowanych w Wielkiej Brytanii potwierdziło swoje kwalifikacje w innych krajach członkowskich UE, z czego ponad połowa pracuje dla NHS.

Coraz więcej lekarzy opuszcza Wielką Brytanię

Już 42 proc. lekarzy z Europejskiego Obszaru Gospodarczego wyjechało z Wielkiej Brytanii z powodu Bexitu– wynika z badań przeprowadzonych przez grupę 34 organizacji zajmujących się opieką socjalną i zdrowotną w Wielkiej Brytanii. Koalicja wywiera nacisk na rząd, aby traktować priorytetowo sprawę rekrutacji i utrzymania pracowników w NHS podczas negocjacji w sprawie Brexitu.

Koalicja skierowała do sekretarza ds. zdrowia list, w którym wyraża swoje obawy dotyczące przyszłych zasad imigracyjnych. Wzywa ona do „prostego i odpowiedzialnego systemu przejściowego”. Ma on gwarantować pracownikom służby zdrowia z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, którzy przyjechali do Wielkiej Brytanii przed wyznaczoną datą odejścia od Unii – stałe prawo do pozostania w kraju.

Niedocenienie potencjału lekarzy na Wyspach przez rząd może okazać się znaczącym problemem dla starającej się wyjść z kryzysu służby zdrowia.

JanKa

Źródło: PharmaTimes

Foto: NHS

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz