Dziedziny medycyny, w których średni czas oczekiwania jest najdłuższy to: ortopedia (11,2 mies.), geriatria (7,1 mies.), angiologia (7 mies.), reumatologia (7 mies.) i stomatologia (7 mies.). Zgodnie z danymi WHC poważnym problemem ochrony zdrowia w Polsce jest dostęp do lekarzy specjalistów. Specjaliści na wizytę, u których odnotowano największe kolejki to: ortopeda (9,5 mies.), endokrynolog (9,4 mies.), angiolog (9 mies.), lekarz chorób zakaźnych (6,9 mies.) i hepatolog (5,7 mies.). Najdłuższe kolejki pozostają jednak w dalszym ciągu zarezerwowane dla protezoplastyki stawu kolanowego (42,9 mies.) i operacji usunięcia zaćmy (22,4 mies.).
Kolejki do lekarza nie omijają też dzieci
W najnowszym Barometrze zbadano czas oczekiwania m.in. do specjalistów dziecięcych. Najdłuższe kolejki na jakie natrafiają mali pacjenci występują w przypadku: ortodonty – 9,5 mies., reumatologa dziecięcego – 5,3 mies., kardiologa dziecięcego – 4 mies., okulisty dziecięcego – 3,8 mies. i urologa dziecięcego – 3,8 mies.
Zdaniem dr Pawła Grzesiowskiego, specjalisty pediatry z Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji w Warszawie, szczególnie niekorzystnym zjawiskiem jest ograniczona dostępność do neonatologii i specjalistycznych świadczeń w zakresie neurologii, okulistyki oraz kardiologii. Kilkumiesięczne oczekiwanie na konsultację specjalisty w tych dziedzinach, może prowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie niemowlęcia, w tym, w największym stopniu, urodzonego przedwcześnie.
Sieć szpitali utrudnia sytuację pacjentów?
Jak wskazuje Fundacja WHC, ciągła niepewność i planowane zmiany nie służą organizacji pracy przychodni, czy oddziałów szpitalnych. Zbierając dane do raportu zauważono problemy z planowaniem miejsca dla pacjenta w kolejce oczekujących wynikające ze zmian formy kontraktowania, które mają nastąpić w lipcu 2017 r. oraz wprowadzenia sieci szpitali w październiku 2017 r. Najtrudniej w tej sytuacji odnajdują się poradnie specjalistyczne, których rola nie jest jeszcze do końca znana.
Aleksandra Smolińska
Źródło: Fundacja WHC