MZ: W aptekach będzie prowadzona dokumentacja farmaceutyczna

04 Kwietnia 2017, 12:45

Takie plany zamierza wcielić w życie ministerstwo zdrowia w ramach prac nad koncepcją tzw. opieki farmaceutycznej. Czy apteki są na to przygotowane? Co na to farmaceuci? 

Ministerstwo Zdrowia, w ramach prac nad nowelizacją ustawy – Prawo farmaceutyczne, planuje wprowadzenie możliwości prowadzenia dokumentacji farmaceutycznej, co jest ściśle związane z równocześnie planowanym wprowadzeniem instytucji tzw. opieki farmaceutycznej – informuje nas Milena Kruszewska, rzeczniczka prasowa MZ. Jak wyjaśnia, zmiany mają na celu zarówno podniesienie znaczenia roli farmaceutów, jak i wprowadzenia zmian na rynku aptek. Na razie w ministerstwie trwają prace nad nowymi regulacjami. - Po zaakceptowaniu przez Ministra Zdrowia, projekt ustawy zostanie poddany szerokim konsultacjom środowiskowym i społecznym – informuje rzeczniczka MZ.

Prowadzenie dokumentacji tylko w ramach opieki farmaceutycznej

Z ogólnym kierunkiem zmian, które proponuje ministerstwo zdrowia zgadza się Naczelna Rada Aptekarska. - Prowadzenie dokumentacji medycznej przez farmaceutów miałoby uzasadnienie w przypadku wprowadzenia przepisów umożliwiających świadczenie opieki farmaceutycznej przez apteki – podkreśla Tomasz Leleno, rzecznik prasowy NRA i wyjaśnia, że zgodnie z ustawową definicją, opieka farmaceutyczna jest to działanie polegające na udokumentowanym procesie, w którym farmaceuta, współpracując z pacjentem i lekarzem, a w razie potrzeby z przedstawicielami innych zawodów medycznych, czuwa nad prawidłowym przebiegiem farmakoterapii, w celu uzyskania określonych jej efektów poprawiających jakość życia pacjenta.

Farmaceuci gotowi podjąć wyzwanie, ale czekają na szczegóły

Po tym jak MZ przygotuje i wdroży nowe przepisy, obowiązkiem farmaceuty udzielającego świadczeń opieki farmaceutycznej będzie prowadzenie dokumentacji medycznej pacjentów i włączenie jej do systemu elektronicznej dokumentacji medycznej. - Do tego jednak potrzebne jest wypracowanie odpowiednich regulacji prawnych  - odnoszących się choćby do kwestii sposobu przechowywania i udostępniania dokumentacji, a także narzędzi informatycznych, które pozwolą lekarzom i farmaceutom na monitorowanie procesu leczenia ich pacjentów – mówi Tomasz Leleno i dodaje, że pod względem merytorycznym farmaceuci są gotowi do podjęcia tego wyzwania, co pozwoli lepiej wykorzystać potencjał tej grupy zawodowej, skupiającej znakomicie wykształconych specjalistów.

Kiedy poznamy szczegóły?

Nie wiadomo jak długo będziemy czekać na szczegóły rozwiązań, nad którymi pracuje ministerstwo zdrowia. Dokładnie rok temu w MZ powstał zespół, którego zadaniem było przygotowanie ustawy o zawodzie farmaceuty. Jednym z elementów projektu miała być m.in. opieka farmaceutyczna. Zespół miał zakończyć prace po pół roku. Tymczasem minęło już 12 miesięcy i wciąż nie znamy szczegółowych rozwiązań.  

Aleksandra Smolińska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz