Kolejne szpitale z opieką koordynowaną dla kobiet w ciąży

04 Kwietnia 2017, 14:30

Trzy szczecińskie szpitale będą realizować program opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży. To kolejne placówki w Polsce, które od kwietnia włączyły się w realizację programu NFZ w związku z wejściem w życie ustawy „Za Życiem”. 

Jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia, głównym celem wprowadzenia koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży jest zapewnienie zarówno mamom, jak i nowo narodzonym dzieciom kompleksowej opieki na każdym etapie ciąży, porodu oraz połogu, a także pełnej dostępności do świadczeń zgodnie ze wskazaniami medycznymi. Do prowadzonego przez Fundusz pilotażu włączyły się właśnie kolejne placówki.

Mniejsza liczba cesarskich cięć

Analiza danych za pierwsze miesiące sprawowania opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży i nowo narodzonym dzieckiem pokazała, że w 13 szpitalach w kraju, które realizują program zanotowano krótszy o blisko dobę czas hospitalizacji poporodowej oraz krótszy czas pobytu noworodka w szpitalu (z 4,27 dni na 3,38 dni). W ośrodkach, które realizują program, odnotowano również mniejszą liczbę cięć cesarskich niż wynosi średnia w całym kraju.

Aleksandra Smolińska

Źródło: NFZ

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz