Przedsiębiorcy apelują do posłów o odrzucenie „apteki dla aptekarza”

04 Kwietnia 2017, 15:34

Już raz losy poselskiego projektu zmian na rynku aptek zawisły na włosku. Kilka tygodni temu projekt został odrzucony przez sejmową Komisję do spraw deregulacji. Na posiedzeniu plenarnym posłowie zdecydowali jednak, że Sejm będzie nadal pracował nad projektem. 

Przedsiębiorcy skupieni m.in. w BCC i Konfederacji Lewiatan, podejmują kolejną próbę przekonania posłów do przerwania prac nad projektem „apteka dla aptekarza”. Przypomnijmy, że na ostatnim posiedzeniu sejmowej ds. deregulacji, posłowie w większości zdecydowali, że w ustawie nie będzie wymogu, aby właścicielem apteki mogli być tylko farmaceuci.

Na nowych regulacjach zyskają tylko hurtownie farmaceutyczne

Ale zdaniem przedsiębiorców, w projekcie nadal pozostaje wiele przepisów ograniczających możliwość rozwoju polskim przedsiębiorcom prowadzącym apteki, m.in. ograniczenia terytorialne i demograficzne. Ustawa zakłada m.in., że nie będzie można otworzyć żadnej nowej placówki, jeżeli w danej gminie na 3 tys. lub mniej mieszkańców przypada już jedna apteka i jeżeli w promieniu kilometra od planowanej lokalizacji apteki znajduje się już inna. - Ograniczy to powstawanie nowych aptek, a to oznacza mniej miejsc pracy. Zmiany zastopują również rozwój polskich sieci aptecznych, właściciele będą zmuszeni stopniowo zmniejszać zatrudnienie. Na wprowadzeniu ustawy, czyli ograniczeniu liczby aptek, zyskają głównie hurtownie farmaceutyczne, które będą mogły dyktować rynkowi swoje warunki cenowe – podkreślają przedsiębiorcy.

- Wyrażamy nadzieję, że parlamentarzyści uwzględnią powyższe argumenty i nie pozwolą na wprowadzenie szkodliwych społecznie zmian – czytamy w apelu przedsiębiorców z BCC do posłów. Przypomnijmy, że już jutro na posiedzeniu Sejmu zaplanowane zostało drugie czytanie ustawy. 

 

Aleksandra Smolińska

Źródło: BCC

Foto: Sejm/K. Białogórski

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz