NHS: Pacjenci będą dłużej czekać na operacje

05 Kwietnia 2017, 9:11

Jak poinformował szef NHS, pacjenci będą musieli czekać na operacje w trybie pilnym dłużej, niż do tej pory. W zamian za to na leczenie krócej mają czekać pacjenci na izbach przyjęć (do 4 godzin) i chorzy na raka.

Pacjenci mogą się spodziewać wydłużonego czasu oczekiwania przy wcześniej planowanych operacjach, takich jak wstawianie protezy bioder i kolan, usuwanie zaćmy, operacje przepukliny i laparoskopia.

NHS ma plan

92 proc. pacjentów ma być leczonych w przeciągu 18 tygodni od skierowania przez lekarza rodzinnego. Według dwuletniego planu NHS pacjenci nie będą musieli być kierowani do konsultanta medycznego przez swojego lekarza rodzinnego. Zamiast tego lekarz rodzinny będzie miał możliwość przeprowadzić konsultacje telefoniczną, ograniczając przy tym liczbę osób odsyłanych do szpitala.

Według dokumentu przedstawionego przez Stevensa, aktualnie lekarze rodzinni kierują zbyt dużą liczbę pacjentów do szpitali po specjalistyczną opiekę. Teraz będą oni kierowani jedynie w celu konkretnych i popartych klinicznie działań.

Leczenie pod większą kontrolą

Wszystkie grupy zleceniodawców klinicznych przeanalizują także swoje „procesy skierowań” i w niektórych przypadkach będą w stanie bezpośrednio kierować pacjentów do poszczególnych specjalistów. Lekarze pierwszego kontaktu będą mieli również możliwość „wskazówki lub porady”, po konsultacji ze specjalistą. Zabiegi takie jak operacje kręgosłupa czy zastrzyki na ból pleców, które zakwalifikowane zostaną jako „mające niską wartość kliniczną” i również zostaną objęte kontrolą.

„Ten plan określa sposób, w jaki NHS staje naprzeciw wyzwaniom starzenia się populacji i zapewnia lepszą opiekę dla pacjentów w dziedzinach priorytetowych - lepsze leczenie raka, zwiększenie dostępu do leków przeciwpadaczkowych i przekształcenie psychiatrycznej opieki zdrowotnej”- mówi brytyjski sekretarz ds. zdrowia Jeremy Hunt.

JanKa

Źródło: Independent

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz