Kończy się „abolicja” dla nieubezpieczonych pacjentów

05 Kwietnia 2017, 12:26

W przyszłym tygodniu upływa trzymiesięczny okres „abolicji” dla nieubezpieczonych pacjentów, którzy korzystali z opieki zdrowotnej w ramach NFZ. Jeśli do 12 kwietnia takie osoby opłacą ubezpieczenie, Fundusz nie będzie domagał się od nich zwrotu kosztów leczenia. 

Od 12 stycznia 2017 r. obowiązują nowe przepisy, które dają możliwość wstecznego zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego. Dzięki temu w określonych przypadkach można uniknąć windykacji kosztów leczenia i refundacji leków. Według szacunków NFZ, na Mazowszu może być kilka tysięcy osób, które mogłyby skorzystać z nowych przepisów. Jak dowiedzieliśmy się w Biurze Prasowym MOW NFZ, do 6 tys. osób mazowiecki oddział Funduszu wysłał pisma z informacją na ten temat.

Abolicja dla nieubezpieczonych trwa jeszcze tylko przez tydzień

Nowe zapisy ustawy gwarantują pacjentom, że NFZ nie będzie domagał się zwrotu kosztów świadczeń udzielanych w latach 2013-2017. Dotyczy to wszystkich rodzajów świadczeń i obowiązuje jeszcze tylko przez tydzień.

Pacjent, który zgłasza się na wizytę do lekarza, musi przedstawić ważny dowód tożsamości. Na tej podstawie weryfikuje się jego prawo dostępu do świadczeń. Gdy chory je posiada, lecz system eWUŚ tego nie potwierdza, może on przedstawić ważny dokument lub złożyć oświadczenie. – Dotychczas jeżeli oświadczenie okazywało się być niezgodne z prawdą, Fundusz wszczynał postępowanie i żądał zapłaty za udzielone świadczenia. Zmiana ustawy gwarantuje pacjentom, że NFZ nie będzie dochodził od nich należności za udzielone świadczenia, o ile jedyną przyczyną był brak zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego – wyjaśnia Filip Nowak, dyrektor Mazowieckiego OW NFZ.

Co po 12 kwietnia?

Po 12 kwietnia 2017 nadal będzie istnieć prawo dokonania wstecznego zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego, ale NFZ będzie już dochodzić zwrotu kosztów od tych osób, które z okresu abolicji nie skorzystały.  Nadal jednak takie osoby będą mieć 30 dni na wsteczne zgłoszenie do ubezpieczenia.

Aleksandra Smolińska

Źródło: MOW NFZ

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz