Węgry: protesty przeciwko nowej ustawie dot. uniwersytetów

06 Kwietnia 2017, 10:17

Węgierscy prawodawcy przegłosowali ustawę, która może zagrozić uniwersyteckiej wolności i jakości nauczania. Może również przyczynić się do zamknięcia Uniwersytetu w Budapeszcie.

Wielu naukowców z Europy i Stanów Zjednoczonych, w tym 17 laureatów Nagrody Nobla wyraziło zaniepokojenie zachodzącymi zmianami na Węgrzech. Petycję przeciwko zamknięciu Uniwersytetu w Budapeszcie podpisało już ponad 41 tysięcy ludzi z całego świata.

Zmiany na Węgrzech poruszyły naukowców z całego świata

Również przewodniczący Szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk wyraził swoje zaniepokojenie wobec „propozycji zmniejszenia wolności akademickiej i warunków pracy na uniwersytetach”. Jak pisze w swoim oświadczeniu „Zostaliśmy poinformowani o trwającej dyskusji w parlamencie węgierskim o nowym ustawodawstwie dotyczącym uniwersytetów na Węgrzech. Wzywamy prawodawców do powstrzymania się od decyzji, która ogranicza wolność naukową i jakość kształcenia”.

Pod oświadczeniem podpisują się profesorowie Christina Moberg, prezes Królewskiej Akademii Nauk oraz prof. Göran K. Hansson, sekretarz generalny. Oświadczenie zostanie wysłane do Ambasady Węgier w Szwecji.

JanKa

Źródło: PharmaNews

Foto: Wikipedia

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz