MZ stanowczo: nie planujemy obniżki wycen w pediatrii

11 Kwietnia 2017, 11:26

Nie cichnie medialna dyskusja na temat rzekomych planów ministerstwa zdrowia dotyczących obniżenia wyceny świadczeń neonatologicznych i pediatrycznych. MZ jednak stanowczo zapewnia - nie ma takich planów.

AS

Źródło: MZ

O apelu Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego pisaliśmy tutaj.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

stary+ Czwartek, 20 Kwietnia 2017, 8:29
http://nfz.gov.pl/zarzadzenia-prezesa/projekty-zarzadzen/projekt-zarzadzenia-warunki-i-realizacja-umow-ambulatoryjna-opieka-specjalistyczna,6462.html

od 1 lipca cena punktu AOS spada do 9,33
na teranie całego kraju jednolita stawka
ewa Środa, 12 Kwietnia 2017, 11:30
Wielkie pieniądze, minister i jego żona. Jak to wytłumaczyć?
Wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda wpisał na listę leków refundowanych lek, mimo że refundacji nie zalecała państwowa agencja. To lek produkowany przez koncern, dla którego badania kliniczne wykonywała żona wiceministra, Katarzyna. Firma ta przyznała, że w 2015 r. wpłacała pieniądze na konta fundacji i firmy, której udziałowcem był do niedawna Łanda. Ten ostatni nie ma sobie nic do zarzucenia. Twierdził, że w ub. r. pracował społecznie, udziały sprzedał, a majątek należy do żony. Nie chciał upublicznić w Biuletynie Informacji Publicznej swojego oświadczenia majątkowego i wiceministra zaczęło prześwietlać Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Przypadek? 1 lipca ministerstwo publikuje ostatnią listę leków refundowanych przygotowaną przez Łandę. Pojawia się na niej nowy lek incruse, stosowany w leczeniu chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.
REKLAMA

Fakt24.pl dotarł do rekomendacji 12/2016 Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Dokładnie 15 marca br. jej Rada Przejrzystości zarekomendowała ministerstwu, by incruse... nie refundować! Rządowi eksperci tłumaczą, że to lek „o gorszym profilu bezpieczeństwa ocenianej terapii”. „Refundacja leku incruse wiązałaby się ze zwiększonym obciążeniem finansowym płatnika, przy czym zwiększają się także wydatki z perspektywy pacjenta związane z zakupem leku, co opinii prezesa nie jest zasadne z uwagi na brak istotnego klinicznie dodatkowego efektu zdrowotnego leku w danym wskazaniu” – czytamy w piśmie AOTMiT.

Incruse produkuje ten sam koncern, który – w ramach polityki przejrzystości – opublikował właśnie raport, kogo finansował w 2015 r. Okazuje się, że fundacja Watch Health Care otrzymała od niego niemal 150 tys. zł. Założycielem fundacji jest Łanda. Formalnie przestał być jej prezesem w styczniu tego roku. Koncern przyznał też, że zamawiał analizy w spółce HTA Audit Stabrawa, Łanda, Kordecka, której Łanda był udziałowcem do chwili zostania wiceministrem. Firma zarobiła tak 73 tys. zł. Z kolei 36 tys. zł złotych trafiło do Stowarzyszenia Ceestahc, którego Łanda był przez lata wykładowcą (założycielką i członkinią Ceestahc była też żona Łandy). To wreszcie ten sam koncern, dla którego Katarzyna Łanda przez kilka lat (raport z 2 czerwca 2016 r.) wykonywała badania kliniczne dotyczące... przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Nie za dużo przypadków jak na jednego wiceministra? Jak długo nim jeszcze będzie?

W połowie lipca gruchnęła wiadomość, że CBA prześwietla majątek Łandy. On sam mówi, że w 2015 roku nic nie zarobił. Milion złotych na umowy przedwstępne na zakup pięciu mieszkań w Krajkowie miał uzbierać z żoną. Wiceminister jest pewny siebie. Majstrował ostatnio przy ustawie o refundacji leków (lista leków refundowanych z 1 lipca miała być ostatnią, którą nadzorował). Mamy dokument, który pokazuje czarno na białym, w jaki sposób chciał zmienić tę ustawę. Jak ujawniliśmy wczoraj, prezes NFZ Andrzej Jacyna wysłał do Konstantego Radziwiłła oficjalne pismo z zarzutami do projektu Łandy. Jeden z nich brzmiał: „Środki publiczne przeznaczone na refundację nie powinny służyć rozwojowi prywatnych przedsiębiorców”.