Grecja: Novartis przekupił tysiące urzędników?

12 Kwietnia 2017, 13:59

W Grecji zawrzało, kiedy minister sprawiedliwości oznajmił, jakoby „tysiące” urzędników państwowych jak i lekarzy mogło zostać przekupionych przez firmę Novartis w celu większej sprzedaży swoich produktów.

Sytuacja zrodziła się po tym, jak prokurator prowadząca śledztwo w sprawie korupcji przez firmę Novartis podała się do dymisji. Eleni Raikou, w swoim liście do Greckiego Sądu oznajmiła, że „skorumpowani urzędnicy państwowi nie przebierali w środkach, aby doprowadzić do jej moralnego wykończenia, więc są skłonni wpłynąć na wynik śledztwa.”

Novartis nie komentuje kolejnych skierowanych przeciwko nim zarzutów

To już czwarte oskarżenie tego typu wobec szwajcarskiej firmy w ciągu ostatniego roku. Rzecznik firmy nie wypowiada się na temat oskarżeń w Grecji. Tłumaczy, że sprawę zna jedynie z radia i nie wpłynęło do tej pory żadne oficjalne pismo o wszczęciu postępowania karnego.

Sprawa o korupcję jednocześnie trwa w Korei Południowej, gdzie trzy leki wprowadzone na rynek przez firmę Novartis zostały zawieszone przez władzę na trzy miesiące. Powodem miało być organizowanie spotkań medycznych, które organizowano w celu zwiększenia sprzedaży leków firmy.  Z podobnych, 79 tysięcy zorganizowanych spotkań firma musi odpowiedzieć przed komisją w Stanach Zjednoczonych. Również w zeszłym roku w Turcji firmie postawiono zarzuty o łapownictwo, w celu zwiększenia sprzedaży produktów. Po za tym, w ubiegłym roku firma zapłaciła  władzom USA 25mln dolarów w celu odstąpienia od odrębnego dochodzenia w sprawie korupcji w Chinach.

Firma Novartis nie uważa, że jakakolwiek decyzja jest „nieuchronna” i komentuje jakoby zarzuty w Turcji były „bezpodstawne”.

JanKa

Źródło: FiercePharma

Foto: Wikipedia

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz