Niemcy: Będzie reforma studiów medycznych

12 Kwietnia 2017, 9:06

Po latach negocjacji wreszcie udało się osiągnąć porozumienie dotyczące stworzenia i finansowania nowego planu studiów medycznych, pod nazwą „Masterplan 2020". Ma on przede wszystkim wzmocnić rolę medycyny rodzinnej.

W Berlinie ministrowie zdrowia i edukacji oraz władz powiatowych po dwóch latach negocjacji osiągnęli porozumienie w sprawie 37-punktowej reformy studiów medycznych.

Nacisk na medycynę rodzinną

Reformy zakładają większy nacisk na praktykę i zmianę formuły tzw. „praktycznego roku”, który w Niemczech jest ostatnim rokiem studiów. Będzie on zamiast trzech części obejmował cztery. Staże z medycyny wewnętrznej i chirurgii pozostaną, będzie natomiast dodany staż w gabinecie lekarza rodzinnego. Poza tym zamierza się inwestować w badania naukowe w dziedzinie medycyny ogólnej. W dodatku zmienione będą kryteria przyjęć na studia medyczne. Oprócz konkursu świadectw będzie można brać pod uwagę 2 dodatkowe kryteria tj. wykształcenie paramedyczne (pielęgniarskie czy w dziedzinie ratownictwa medycznego). Większy nacisk ma być położony na kompetencje socjalne przyszłych medyków. Poza tym możliwe będzie studiowanie medycyny w częściowym wymiarze, tak ze nauka rozłożona będzie na więcej lat. Na razie nie przewiduje się zwiększania ilości miejsc na studiach medycznych. Część postulatów zostanie wprowadzonych w życie już w przyszłym roku akademickim.

Pieniądze kością niezgody

Duże kontrowersje budzi cały czas finansowanie zaplanowanych reform. Nie jest jasne kto powinien zapłacić za zapowiadane zmiany. Podobno miały to zrobić poszczególne Landy, które jednak tłumaczą się, że nie mają na ten cel funduszy. —Potrzebujemy tutaj wspólnego finansowania poprzez rząd, landy i organizacje lekarskie—twierdzi Ulrich Steinbach, dyrektor Ministerstwa ds. nauki w Badenii- Württemberg. 20 milinów euro ma być za to przekazanych przez Ministerstwo Oświaty, na projekty naukowe związane z medycyną rodzinną. Poza tym specjalna komisja ma monitorować ilość lekarzy rodzinnych w kraju i opracować szczegółowy plan nauczania medycyny rodzinnej.

—Nasze studia medyczne cieszą się dobrą reputacją na arenie międzynarodowej i musimy już dziś zainwestować w przyszłość—powiedziała Johanna Wanka minister oświaty i badań naukowych.

Magdalena Mroczek

Źródło: aerzteblatt.de

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz