MZ: W maju nowe leki na liście 75+

13 Kwietnia 2017, 14:33

Od maja Ministerstwo Zdrowia planuje poszerzyć listę bezpłatnych leków dla seniora o kolejne pozycje. Tym razem na wykaz mają trafić leki stosowane w leczeniu chorób serca.

O tym, że Ministerstwo Zdrowia planuje rozszerzyć listę 75+ o kolejne leki informował wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz już przy publikacji marcowego wykazu. Teraz wiemy już, że na listę trafią dodatkowe leki dla chorych na nadciśnienie tętnicze i chorobę niedokrwienną serca.

Lista 75+ liczy 1333 pozycje (1333 preparaty)

Na liście znajdują się leki stosowane w leczeniu osób starszych (głównie chorób przewlekłych, np. chorób serca i układu krążenia, choroby Parkinsona, osteoporozy). W styczniu na wykaz trafiły preparaty insulin ludzkich i szybkodziałających analogów. Dwa miesiące później MZ wprowadziło na listę leki na jaskrę i chorobę Parkinsona.

Od początku trwania programu (czyli od 1 września 2016 r.) do 31 grudnia 2016 r. na jego realizację Ministerstwo przeznaczyło blisko 95 mln zł.  W 2017 roku MZ planuje wydać na bezpłatne leki dla seniorów 564 mln zł. Jak informuje MZ, od początku funkcjonowania programu seniorzy zaoszczędzili na lekach prawie 168 mln zł.

Leki z listy „S” będzie mógł wypisać każdy lekarz?

Ministerstwo nie wyklucza takiego rozwiązania. Jak wyjaśnia, obecnie powstaje system informatyczny, który pozwoli zebrać wszystkie dane na temat pacjenta w jednym miejscu. W przyszłości umożliwi on lekarzom pełną kontrolę nad farmakoterapią pacjentów. Wówczas każdy lekarz, wystawiając receptę, będzie wiedział o lekach, które zlecili pacjentowi lekarze innych specjalności. Ewentualne rozszerzenie uprawnień do wystawiania recept na bezpłatne leki dla seniorów będzie możliwe po uruchomieniu tego systemu – podkreśla MZ.

Aleksandra Smolińska

Źródło: MZ

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz