Inwestowanie w zdrowie się opłaca

14 Kwietnia 2017, 12:06

Walijscy naukowcy, na podstawie przeglądu badań naukowych, doszli do wniosku, że każde pieniądze przeznaczone na zdrowie publiczne, w dłuższej perspektywie opłacą się i można je traktować jako inwestycję.

Naukowcy badali w swojej pracy zwrot z inwestycji na wydatki w dziedzinie zdrowia publicznego. Przeanalizowano 52 badania i 29 różnych rodzajów interwencji w Wielkiej Brytanii, Europie  Zachodniej, USA, Kanadzie, Japonii, Australii i Nowej Zelandii. Obejmowały one środki przeznaczone na ochronę zdrowia publicznego, promowanie dobrego ogólnego stanu zdrowia, a także na proces legislacyjny. Szczegółowa analiza danych z tych badań wykazała, że każdy zainwestowany funt przynosi około 14 funtów zysku.

Złudne oszczędności

Jak pokazują wynik badań, już w ciągu sześciu do dwunastu miesięcy znaczny zwrot kosztów można osiągnąć inwestując w profilaktykę. Z kolei, w odwrotnym przypadku, szacuje się, że oszczędności 200 milionów funtów, które kosztem ochrony zdrowia miały miejsc w ostatnim czasie w Wielkiej Brytanii, mogą przynieść w dłuższej perspektywie straty w wysokości około w 1,6 mld funtów. Za przykłady zjawisk, które naukowcy uznają za związane z oszczędzaniem na zdrowiu publicznym jest rosnący odsetek niepełnoletnich matek, samobójstwa, bezdomność czy choroby przenoszone drogą płciową. Tym bardziej niepokoją planowane cięcia w brytyjskiej służbie zdrowia.

Magdalena Mroczek

Źródło: aerzteblatt.de

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz