Nowe zalecenia w profilaktyce raka prostaty

19 Kwietnia 2017, 10:20

Stanowa Grupa Zadań Prewencyjnych (USPSTF) ogłosiła nowe oświadczenie, w którym podkreśla, że badania przesiewowe mogą nieść korzyści w leczeniu raka prostaty.

Grupa radzi mężczyznom współpracę z lekarzami w celu uzgodnienia, czy w ich przypadku badania przesiewowe mają sens.

Dalsze badania pozwoliły UPSTF na zmianę zaleceń

Nowe zalecenia są odmienne od tych wydanych w roku 2012. USPSTF zaleca większości mężczyznom regularne badania przy użyciu niedrogiego badania krwi, zwanego testem swoistego antygenu sterczowego (PSA). Wcześniej uważano, że badanie to, w związku z wynikami fałszywymi i pozytywnymi, mogły nieść niewymierne do ryzyka korzyści. Teraz UPSTF dysponują większą bazą danych na ten temat, co niesie za sobą nowe wnioski.

Badania przesiewowe mogą nieść ze sobą wymierne korzyści

Badacze z USA porównali wyniki leczenia mężczyzn z Europy i USA. Wynika z nich, że mężczyźni przeprowadzający badania co dwa, cztery lata, testem PSA obniżyli ryzyko zgonu z powodu raka gruczołu krokowego średnio o 20 proc. U blisko 30 proc. z grupy badanych znacząco zmniejszyło się ryzyko dalszego rozwoju nowotworu.

Zgodnie z zaleceniami UPSTF zalecane jest regularne badanie za pomocą PSA, jednak nie dotyczy to wszystkich mężczyzn. Wykonywanie badań jest kwestią indywidualną. Potrzebę badań trzeba wcześniej uzgodnić ze swoim lekarzem.

JanKa

Źródło: Times

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz