Prof. Krzakowski: Ratunkowy dostęp do leków dobrym rozwiązaniem

19 Kwietnia 2017, 9:36

Tak prof. Maciej Krzakowski, Konsultant Krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej ocenia propozycję Ministerstwa Zdrowia. Nad koncepcją ratunkowego dostępu do leków będzie dziś pracować sejmowa Komisja Zdrowia.

Po dwutygodniowej przerwie sejmowa Komisja Zdrowia będzie dziś kontynuowała prace nad zmianami w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej. Rządowa propozycja dotyczy m.in. utworzenia specjalnego funduszu, z którego MZ będzie finansować leczenie tych pacjentów, którzy nie mogą liczyć na refundację leków w zwykłym trybie. Pomysł wspierany m.in. przez organizacje pacjenckie, jest też przez wielu krytykowany. Najczęściej zarzuty dotyczą zbyt małych środków przeznaczonych na leczenie ratunkowe, a także długotrwałej procedury kwalifikacyjnej. O ocenę propozycji MZ, zapytaliśmy prof. Macieja Krzakowskiego, Konsultanta Krajowego w dziedzinie onkologii klinicznej.

Nie jest możliwe finansowanie wszystkich nowych metod leczenia

- Myślę, że koncepcja ratunkowego funduszu na finansowanie metod leczenia o ograniczonej dostępności jest dobrym rozwiązaniem. Finansowanie z publicznych środków wszystkich nowych metod leczenia nie jest możliwe z uwagi na ogromne koszty, którym nie mogą sprostać również inne kraje. Na przykład w Wielkiej Brytanii został wprowadzony podobny fundusz – mówi prof. Maciej Krzakowski, ale jednocześnie dodaje, że trudno będzie zaspokoić wszystkie potrzeby i podstawowe znaczenie będzie miało opracowanie kryteriów określania tzw. dodanej wartości nowych metod leczenia. - Kryteria powinny uwzględniać wskaźniki skuteczności i bezpieczeństwa, ale również powinny brać pod uwagę wpływ na jakość życia chorych oraz jakość dowodów naukowych i istniejące lub nie metody postępowania – wskazuje prof. Krzakowski. Według Konsultanta Krajowego, niezbędnym warunkiem sprawności funkcjonowania funduszu ratunkowego jest szybkość oceny wskazań. - Decyzje powinny być podejmowane bardzo szybko wobec słusznego założenia ratowania życia lub zdrowia – podkreśla prof. Krzakowski i dodaje, że niezależnie od wprowadzenia ratunkowego funduszu, należy w Polsce poszerzyć zakres udostępniania leków już zarejestrowanych i jednocześnie oczekujących na decyzje refundacyjne. W tym zakresie niezbędne jest racjonalne i współdziałanie MZ i producentów leków – mówi.

Aleksandra Smolińska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz