Senatorowie nie poprą "apteki dla aptekarza"?

19 Kwietnia 2017, 11:12

To, że w PiS nie ma jednomyślności na temat zmian na rynku aptek było widać już na etapie prac sejmowych. Ostatecznie po burzliwej dyskusji projekt bez większych zmian trafił do Senatu. Jak wynika z rozmów w senackich kuluarach, tutaj też zapowiada się gorąca debata, a wynik głosowania wcale nie jest jeszcze przesądzony. 

Z naszych informacji wynika, że senatorowie PiS nie są zgodni w sprawie zmian na rynku aptek. To oznacza, że przegłosowanie „apteki dla aptekarza” nie jest takie oczywiste, a na pewno można się liczyć z wieloma poprawkami. To z kolei oznaczałoby powrót ustawy do Sejmu i kolejną burzliwą dyskusję.

Różnica zdań widoczna już podczas prac w Sejmie

Przypomnijmy, że na etapie prac sejmowych wzbudzający najwięcej kontrowersji zapis o tym, że właścicielem apteki może być tylko farmaceuta, raz znikał z projektu, a raz do niego wracał. Za każdym razem zdanie w tej sprawie zmieniali posłowie PiS. Wątpliwości budziły także zapisy dotyczące kryterium demograficznego i geograficznego przy tworzeniu nowych aptek. Ostatecznie wszystkie te regulacje znalazły się w uchwalonej przez Sejm ustawie. Ale jednocześnie słychać już było deklaracje, że kolejne poprawki pojawią się podczas prac w Senacie. Wiele wskazuje na to, że tak właśnie będzie. 

Wszystko może się jeszcze zdarzyć

- W sprawie „apteki dla aptekarza” wszystko może się jeszcze zdarzyć – mówi w rozmowie z nami senator Waldemar Kraska, przewodniczący senackiej Komisji Zdrowia, która zajmie się projektem na wspólnym posiedzeniu z Komisją Gospodarki Narodowej i Innowacyjności. – Myślę, że dyskusja na pewno będzie gorąca. Z tego co wiem, będą zgłaszane poprawki, ale czego będą dotyczyć, to dopiero się przekonamy, ponieważ cały czas trwają rozmowy na ten temat. Jeśli chodzi o klub PiS, to raczej zostaniemy przy obecnym brzmieniu projektu – zadeklarował szef senackiej Komisji Zdrowia, ale jednocześnie zastrzegł, że dyskusja na ten temat w PiS jeszcze trwa. - Myślę, że w tej sprawie nie ma idealnego rozwiązania, które satysfakcjonowałoby jedną i drugą stronę – podsumował senator Kraska w rozmowie z nami.

Będzie wniosek PO o odrzucenie ustawy w całości

O braku jednomyślności w PiS mówi też senator Platformy Obywatelskiej Tomasz Grodzki. – Rozmawiałem z senatorami z PiS i wiem, że w klubie jest różnica zdań w sprawie proponowanych zmian na rynku aptek. Senatorowie związani z medycyną są raczej krytyczni wobec tej ustawy. Reszta, mówiąc oględnie, nie orientuje się – powiedział w rozmowie z nami minister zdrowia w Gabinecie Cieni PO. - My pewnie zgłosimy poprawki do ustawy, chociaż debatowanie nad projektem, który w całości jest zły, jest bez sensu. Przede wszystkim będziemy chcieli złożyć wniosek o odrzucenie  ustawy w całości. Spodziewam się gorącej dyskusji – podkreślił senator Grodzki.

Losy ustawy będą się ważyć do samego końca

Dodatkowo sytuację komplikuje fakt, że szefem senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności jest senator Andrzej Stanisławek, politycznie związany z wicepremierem Jarosławem Gowinem. W Sejmie zarówno Gowin, jak i kilku innych posłów z Polski Razem zagłosowało przeciwko ustawie. Za to „aptekę dla aptekarza” poparli posłowie PSL i to dzięki nim PiS uzyskał w tej sprawie większość. W Senacie Polska Razem dysponuje 4 mandatami. To niewiele, ale biorąc pod uwagę, że wątpliwości mają również senatorowie z PiS nie związani z Gowinem, losy ustawy nie są jeszcze przesądzone. 

Aleksandra Smolińska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz