Sejmowa Komisja Zdrowia za wprowadzeniem recepty na ellaOne

19 Kwietnia 2017, 18:31

Sejmowa Komisja Zdrowia przyjęła dziś rządowy projekt, który m.in. wprowadza recepty na tzw. antykoncepcję awaryjną. Nowe regulacje dotyczą też utworzenia funduszu na leczenie ratunkowe i zmian w procedurze oceny technologii medycznych.

Kwestia wprowadzenia recepty na tabletkę ellaOne zdominowała dyskusję na poprzednim posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia. Podobnie stało się również dzisiaj. Nad ratunkowym dostępem do leków i zmianami w procedurze oceny technologii medycznych posłowie nie debatowali prawie w ogóle.

Minister zdecyduje przez ile czasu lek będzie refundowany

Kontrowersje wzbudził natomiast przepis pozwalający Ministrowi Zdrowia na skracanie decyzji refundacyjnych. Branża farmaceutyczna wnioskowała o pozostawienie minimalnego okresu obowiązywania decyzji refundacyjnej przynajmniej przez dwa lata. - To zmiana, która de facto rozszczelnia i uzależnia od indywidualnych decyzji Ministra Zdrowia cały proces refundacji w Polsce, który obejmuje rynek jedenastu miliardów złotych publicznych pieniędzy. To zmiana, która bardzo zaciemnia proces prowadzonych negocjacji refundacyjnych, który był przez ostatnie pięć lat budowany w sposób jasny i klarowny dla wszystkich uczestników rynku - mówił dziś szef sejmowej Komisji Zdrowia. - To kolejny krok ku zaciemnieniu relacji rządu z przemysłem farmaceutycznym - dodał Bartosz Arłukowicz. 

Projekt skierowany do drugiego czytania

Ostatecznie cały projekt został przyjęty przez sejmową Komisję Zdrowia i skierowany do drugiego czytania na posiedzeniu plenarnym Sejmu. Zgłoszone podczas prac w Komisji poprawki dotyczyły m.in. ustalania zakresu obowiązków wiceprezesów Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz ewidencjonowania wniosków o dostęp do leczenia w ramach funduszu ratunkowego. Część poprawek miała też charakter porządkujący i legislacyjny.

Aleksandra Smolińska

Polecamy także:

  • O ratunkowym dostępie do leków pisaliśmy tutaj
  • O dyskusji na temat ellaOne na poprzednim posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia pisaliśmy tutaj
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz