Nowe zalecenia w stosowaniu badań mammograficznych

20 Kwietnia 2017, 13:13

Stanowa Grupa Zadań Prewencyjnych (USPSTF) wydała nowe oświadczenie, według którego zmianie uległy zalecenia odnośnie badań raka piersi.

W przeciwieństwie do zaleceń z roku 2009, grupa radzi rozpoczęcie regularnych badań mammografem po 50 roku życia, a nie jak wynikało z wcześniejszych zaleceń, po 40.

Dotychczasowe zalecenia lekarzy są sprzeczne z raportem USPSTF

Zalecenia mogą zaskoczyć sporą liczbę lekarzy. Według raportu opublikowanego w JAMA Internal Medicine, 81% lekarzy zalecało badania mammograficzne kobietom w wieku 40-44 lat, a 88% zalecało je kobietom w wieku 45-49 lat. 

Nowe zalecenia mierzą się z długotrwale panującą wiedzą, według której, popularyzowało się, że im częstsze badania, tym lepiej. Ostatnie badania wykazują, że w przypadku raka piersi, częstsza powtarzalność badań nie zwiększa szansy przeżycia. Badania przeprowadzane w nieuzasadnionym przypadku mogą nieść za sobą skutki uboczne oraz niepokój psychiczny pacjenta. Lekarze i pacjenci muszą być świadomi, że niektórych nowotworów nie należy natychmiastowo leczyć, lecz wystarczy je kontrolować.

JanKa

Źródło: Times

Foto: NHS

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz