MZ: Gabinety lekarskie jednak nie wrócą do szkół

20 Kwietnia 2017, 11:43

Z analiz Ministerstwa Zdrowia wynika, że koszt zorganizowania i utrzymania gabinetów lekarskich i stomatologicznych w szkołach przekracza możliwości budżetu. Lekarze będą więc pracować tyko w tych szkołach, w których zapłaci za to samorząd. 

Od kilku miesięcy w ministerstwie zdrowia trwają prace nad założeniami do ustawy, która ureguluje opiekę zdrowotną nad dziećmi i młodzieżą w szkołach. - Były propozycje, żeby przywrócić lekarza i dentystę do szkoły. Założenia do ustawy przyjmują, że tam gdzie warunki na to pozwalają, będzie to możliwe. Natomiast nie przyjmujemy generalnej zasady, że w każdej szkole będzie lekarz i lekarz dentysta – mówiła na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu do spraw Pielęgniarek i Położnych przedstawicielka MZ z Departamentu Matki i Dziecka Wanda Szelachowska.

Brakuje pieniędzy i lekarzy

Jak wskazuje Ministerstwo Zdrowia, powodem takiej decyzji są względy kadrowe i finansowe. - Wyliczyliśmy, że koszt utworzenia i wyposażenia gabinetów stomatologicznych w szkołach wynosi około 7 mld zł. Dlatego tam, gdzie warunki i potrzeby lokalne na to pozwolą, będzie to możliwe i takie rozwiązanie będzie przewidywała ustawa – mówiła przedstawicielka MZ.

Przypomnijmy, że powrót lekarzy i lekarzy dentystów do szkół zapowiadała w trakcie kampanii wyborczej do Parlamentu obecna premier Beata Szydło. - Trzeba rozwiązać problem medycyny szkolnej. Pieniądze mają być przekazane z budżetu państwa. Gmina będzie dawała lokal i wyposażenie – mówiła Beata Szydło w TVP Info w październiku 2015 roku. 

Aleksandra Smolińska

Źródło: Sejm, TVP Info

Foto: KPRM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

lek dent Czwartek, 27 Kwietnia 2017, 17:04
zainwestowalam wlasny w sprzet stomatologiczny aby utworzyc gabinet w szkole dla dzieciakow, gabinet stoi zamkniety 3 miesiące i będzie stal nastepne pol roku gdyz NFZ nie chce przeznaczyc pieniedzy na ten cel