Grodzki: Trzeba jak najszybciej zwiększyć finansowanie szpitali

20 Kwietnia 2017, 12:28

Z kalkulacji, które przeprowadzają szpitale wynika, że na realizację zadań nałożonych ustawą o sieci szpitali placówki będą potrzebowały więcej pieniędzy. Jak wskazywał na dzisiejszej konferencji w Sejmie prof. Tomasz Grodzki, senator i minister zdrowia w Gabinecie Cieni PO, wartość punktu rozliczeniowego z NFZ powinna wzrosnąć minimum do 60 zł.

Wartość punktu w rozliczeniu z NFZ wynosi w tej chwili 52 zł. - Żeby szpitale mogły podołać dodatkowym obowiązkom, takim jak nocna świąteczna pomoc lekarska czy kompleksowa rehabilitacja, muszą mieć na to więcej pieniędzy – mówił dziś senator Tomasz Grodzki,. Jego zdaniem bez zwiększenia finansowania, szpitale sobie nie poradzą. - Dyrektorzy szpitali przygotowując się do wejścia w życie ustawy o sieci, robią symulacje ile powinien kosztować punkt rozliczeniowy, żeby szpitale nie tylko się bilansowały, ale żeby przede wszystkim dalej się nie zadłużały – powiedział Grodzki.

Szpitale wpadną w spiralę zadłużenia

Jak poinformował szef resortu zdrowia w Gabinecie Cieni PO, z kalkulacji przeprowadzonych w szpitalach różnego szczebla wynika, że aby szpitale mogły podołać zadaniom nałożonym przez ustawę o sieci szpitali, konieczna jest natychmiastowa podwyżka wyceny punktu rozliczeniowego do 60 zł. - Inaczej szpitale wpadną w niebezpieczną spiralę zadłużenia i nie będą w stanie zabezpieczyć odpowiedniej opieki dla pacjentów – podkreślał dziś w Sejmie prof. Tomasz Grodzki.

NFZ zwiększa finansowanie szpitali 

Przypomnijmy, że niedawno do konsultacji trafiły dwa zarządzenia prezesa NFZ, w których Fundusz ujednolica stawki za świadczenia zdrowotne dla szpitali. Od połowy roku finansowanie placówek, które znajdą się w sieci ma wzrosnąć o ponad pół miliarda zł.  Wyższe stawki mają zrekompensować placówkom medycznym dodatkowe koszty udzielania świadczeń. Zmiany są związane z wejściem w życie w połowie roku ustawy o sieci szpitali, a co za tym idzie ryczałtowego finansowania szpitali, które znajdą się w systemie zabezpieczenia na jednym z sześciu poziomów.

Aleksandra Smolińska

Źródło: Sejm

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz