Nowoczesna przygotowuje "ponadpartyjny" program dla zdrowia

24 Kwietnia 2017, 10:49

Na zorganizowanym w sobotę spotkaniu liderzy Nowoczesnej dyskutowali na temat propozycji zmian w ochronie zdrowia. Ich zdaniem reformy wymaga POZ, opieka ambulatoryjna i szpitalnictwo. Ale skupić się należy na profilaktyce – wskazywali.

Zdaniem Nowoczesnej służba zdrowia w Polsce wymaga reformy. Partia przygotowuje program zmian. - Czekamy na taki układ sił w parlamencie, kiedy nasze propozycje będą brane pod uwagę – mówią działacze. Ich zdaniem jest wiele problemów do rozwiązania. - Zaczynając od podstawowej opieki zdrowotnej, przez ambulatoryjną i specjalistyczną, po hospitalizację. Na każdym z tych etapów jest wiele do zrobienia – mówi Marek Rucinśki, lekarz i poseł Nowoczesnej.

Najważniejsze jest zapobieganie chorobom

– Przy dobrej profilaktyce leczenie jest tańsze – ocenia Ruciński i dodaje: – Największy problem jest z lekarzem rodzinnym, który powinien być przewodnikiem pacjentów po całym labiryncie leczenia. Dlatego trzeba zacząć od podstawowej opieki zdrowotnej – przekonuje. Dodaje, że w przypadku lekarzy rodzinnych potrzebne są dodatkowe szkolenia, przemyślana reorganizacja ich pracy i dofinansowanie.

Nowoczesna chce zaproponować ponadpartyjny model ochrony zdrowia. Wśród postulatów Nowoczesnej jest m.in. dostęp do nowoczesnych technologii diagnostycznych i terapeutycznych, uproszczenie i zmiana finansowania ochrony zdrowia. Tak, by placówki medyczne były rozliczane z efektów leczenia, a nie ryczałtowo.

AS

Źródło: Gazeta Wyborcza Poznań

Foto: Nowoczesna tt

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

gef Wtorek, 25 Kwietnia 2017, 9:48
Nic nowego nie wymyślono. Tego chcą wszyscy od dawna, tylko po dojściu do władzy poglądy się im zmieniają. Poza tym trzeba mieć koncepcje jak to zrobić i za ile
Dr NO Poniedziałek, 24 Kwietnia 2017, 10:52
Nowoczesna odkrywa Amerykę. Groteska