Szykują się duże zmiany na liście leków refundowanych

24 Kwietnia 2017, 15:01

Nowa lista leków refundowanych zacznie obowiązywać od 1 maja br. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia nie opublikowało jeszcze projektu nowego wykazu. Dlaczego MZ tak długo zwleka z najnowszą listą?

Zaktualizowany wykaz leków refundowanych ukazuje się co dwa miesiące. Wcześniej Ministerstwo publikuje projekt listy po to, żeby apteki miały czas na przygotowanie się do zmian. Do wejścia w życie nowej listy pozostało zaledwie sześć dni, a projektu wciąż nie ma. Jak wynika z informacji udzielanych przez MZ, są ku temu ważne powody.

Zyskają pacjenci z rakiem płuc i chorzy na SM

- Nie mogę ogłosić sukcesu zanim decyzje nie zostaną podpisane, ale jest duże prawdopodobieństwo, że będziemy mieli dobre wiadomości dla pacjentów chorych na stwardnienie rozsiane – mówił dzisiaj wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz, który w MZ odpowiada za politykę lekową. Jak wyjaśnił, wciąż trwają rozmowy z firmami farmaceutycznymi.

Są też dobre wiadomości dla chorych na raka płuc. Ministerstwo Zdrowia finalizuje rozmowy z firmą, która chce wprowadzić nowy lek na wykaz refundacyjny. – W tej sprawie jesteśmy już bardzo blisko sukcesu – powiedział dziś wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.

Będą też zmiany na liście 75+

Z wcześniejszych wypowiedzi wiceministra odpowiedzialnego w MZ za leki wynika także, że zmiany szykują się także na liście bezpłatnych leków dla seniorów. Od maja Ministerstwo Zdrowia planuje poszerzyć listę 75+ o kolejne pozycje. Tym razem na wykaz mają trafić nowe leki stosowane w leczeniu chorób serca.

Aleksandra Smolińska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz