Będzie inicjatywa senatorów ws. opakowań na papierosach?

26 Kwietnia 2017, 15:59

Zdaniem senatorów PO na paczkach papierosów nadal powinna być umieszczana szczegółowa informacja o zawartości szkodliwych substancji. Senatorowie nie wykluczają inicjatywy ustawodawczej w tej sprawie. Póki co z apelem o przyjrzenie się unijnym regulacjom, zwrócili się do ministerstwa zdrowia.

Zgodnie z unijnymi regulacjami z paczek papierosów zniknęła informacja na temat szczegółowej zawartości szkodliwych substancji. To, zdaniem senatorów PO, powoduje, że konsumenci tracą dostęp do ważnych informacji. Jak podkreślał dziś prof. Tomasz Grodzki, taka decyzja UE może też otwierać drogę do nadużyć w przemyśle tytoniowym. – Może się okazać, że ilość substancji smolistych w papierosach wzrośnie, a na pewno palacz nie będzie wiedział czy pali papierosy z mniejszą czy z większą zawartością szkodliwych substancji. Uważamy, że jest to ruch w złym kierunku - podkreślił senator Grodzki.

Senatorowie PO mają zamiar wystąpić w tej sprawie do ministerstwa zdrowia. Chcą, żeby resort przyjrzał się tej sprawie i ewentualnie podjął kroki zmierzające do przywrócenia obowiązku umieszczania na paczkach papierosów szczegółowej informacji dot. zawartości substancji smolistych. – Jeśli nie będzie reakcji, wystąpimy z własną, senacką inicjatywą ustawodawczą – zapowiedziała senator PO Barbara Zdrojewska.

Aleksandra Smolińska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz