Młodzi lekarze: MZ nie przypilnowało sprawy egzaminów

28 Kwietnia 2017, 12:24

MZ o dwa tygodnie skróciło termin składania dokumentów na egzaminy lekarskie i lekarsko-dentystyczne. To oznacza, że młodzi lekarze mogą nie zdążyć zdać ostatnich egzaminów na uczelniach medycznych. MZ tłumaczy, że termin LEK i LDEK w tegorocznej sesji jesiennej jest znany od dwóch lat. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Damiana Pateckiego, wiceszefa Porozumienia Rezydentów OZZL. 

Zgodnie z obowiązującymi dziś przepisami, w najbliższej sesji jesiennej, system może umożliwić zgłoszenie do LEK i LDEK wyłącznie do 30 czerwca, a nie jak wcześniej – do 15 lipca. Zmiana wynika z ostatniej nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. W tej sprawie w MZ interweniuje Naczelna Izba Lekarska. My pytamy o komentarz młodych lekarzy.

MZ nie potrafi przyznać się do błędu

- Jeśli chodzi o zamieszanie z terminami zgłaszania się na LEK i na LDEK, to żadne tłumaczenia do mnie nie przemawiają – mówi w rozmowie z nami Damian Patecki, wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL. - Ludzie biorą pieniądze za poprawne wykonywanie swojej pracy. Jeśli nie chcą lub nie potrafić tworzyć prawa przyjaznego obywatelom, jeśli nie są w stanie całościowo wszystkiego ogarnąć rozumem, to znaczy że się nie nadają i powinni zrezygnować. Mówienie o tym, że teraz wystarczy dobra wola kogoś tam jest nie na miejscu. Ludzie honoru potrafiliby się przyznać do błędu, powiedzieć: to nasza wina, nie przypilnowaliśmy sprawy – podkreśla Patecki.

"Student" czy "absolwent"?

Sprawa jest o tyle trudna, że na uczelniach dopiero pod koniec czerwca są organizowane ostatnie egzaminy. Więc nie ma szans by absolwenci zakończyli studia, uzyskali potrzebne dokumenty, założyli konto w SMK, uzyskali potwierdzenie tożsamości i zweryfikowali uprawnienia w Okręgowych Izbach Lekarskich do 30 czerwca tak, by móc przystąpić do LEK i LDEK w najbliższej sesji.

Dodatkowo sprawę utrudnia jeszcze jedna zmiana przepisów, której dokonało MZ przy okazji nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Przepisy sprzed zmian zakładały, że do LEK i LDEK może przystąpić "student", co umożliwiłoby tym osobom nawet w terminie do 30 czerwca złożyć wniosek i nie byłoby całego kłopotu. Niestety w ubiegłym roku w ustawie zapisano, że tylko „absolwent” może przystąpić do egzaminu LEK i LDEK. Z tego powodu wyznaczony termin składania dokumentów jest po prostu nieosiągalny dla większości tych osób. 

Aleksandra Smolińska

Foto: Manifestacja PR OZZL, czerwiec 2016 r.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz