Pilotaż opieki środowiskowej wkrótce trafi na rząd?

08 Maja 2017, 15:08

W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad poprawą sytuacji w obszarze ochrony zdrowia psychicznego i zmianami w lecznictwie psychiatrycznym – wyjaśnia MZ i zapewnia, że resort nie zamierza odejść od koncepcji środowiskowego modelu opieki. Ma być ona jednak wdrażana stopniowo. 

Jak informuje MZ, środowiskowy model opieki będzie wdrażany stopniowo. Najpierw zostaną utworzone warunki do rozwoju Centrów Zdrowia Psychicznego. Następnie model „azylowy”, który opiera się na izolowaniu osób z zaburzeniami zdrowia psychicznego w dużych szpitalach, będzie zastępowany modelem środowiskowym – zgodne z kierunkami reform psychiatrii w państwach rozwiniętych.

MZ chce przetestować nowe rozwiązania

Zespół powołany przez ministra zdrowia opracowuje obecnie zasady realizacji pilotażu dotyczącego wdrożenia programu psychiatrii środowiskowej w ramach Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – informuje MZ i wyjaśnia, że pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego pozwoli przetestować i wdrożyć nowe rozwiązania organizacyjne i finansowe w sposób bezpieczny dla pacjentów. Wnioski, które zostaną wyciągnięte, pozwolą udoskonalić program.

Obecnie MZ pracuje nad tzw. ustawą pilotażową. 20 kwietnia projekt został przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów.

Aleksandra Smolińska

Źródło: MZ

Foto: KPRM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz