Lepszy dostęp do publikacji naukowych
Według autorów, nowa platforma może przyspieszyć tempo rozwoju w dziedzinach zdrowotnych. - Do tej pory hamulcem było to, że publikowanie wyników w czasopismach naukowych może potrwać ponad rok – mówi Zuckerberg.
Naukowcy dzielą się swoimi odkryciami na prezentacjach, następnie publikowane są w dziennikach naukowych, które poddawane są procesowi wzajemnej weryfikacji. Tam naukowcy oceniają i wymieniają się swoimi ocenami.
Platforma ma wspierać rozwój nauki
Długość procesu weryfikacji zależy od dziedziny, której dotyczy badanie. W przełomowych dziedzinach, jak genetyka, proces publikacji może być przedłużony. BioRxvi może okazać się szczególnie skuteczny w szybko rozwijających się dziedzinach, jak badania przeprowadzone metodą CRISPR, nową technologią do edycji genów.
Prowadzeniem platformy zajmuje się The Cold Spring Harbor Laboratory, organizacja non profit, która od 1890 r. jest ośrodkiem badań nad naukami biologicznymi. Organizacja ta zarządza już podobnym projektem, arXiv, który został stworzony dla fizyków cztery lata temu.
JanKa
Źródło: Forbes