M.Tombarkiewicz: Nie ma pieniędzy na realizację wszystkich potrzeb

09 Maja 2017, 11:25

W ten sposób wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz odpowiada na pytania dotyczące braków na liście leków refundowanych. – Szczególnie w przypadku nowych leków onkologicznych są to naprawdę wielkie kwoty – podkreśla Tombarkiewicz w wywiadzie dla Gazety Polskiej Codziennie. Ale problem dotyczy także innych terapii.

- Niestety nie wystarcza pieniędzy na realizację wszystkich potrzeb. Jeżeli mówimy o refundacji leków za kilka milionów, to nie jest problemem dla państwa. Inaczej sytuacja wygląda, kiedy mamy do czynienia z bardzo drogimi lekami. Takie kwoty trudno znaleźć w budżecie refundacyjnym – przyznaje w wywiadzie dla GPC wiceminister zdrowia Marek Tombarkiwicz. I jednocześnie przypomina, że dopiero w drugiej połowie 2015 roku MZ zaczęło przeznaczać wszystkie zaoszczędzone na refundacji pieniądze, na kolejne leki.

Na co mogą liczyć chorzy na choroby rzadkie?

Jedne z najdroższych terapii, to m.in. te, stosowane w leczeniu chorób rzadkich. O refundację tych leków od dawna apelują rodzice chorych dzieci. Co na to MZ? – Technologia produkcji leków na choroby rzadkie jest bardzo kosztowna, co przekłada się na ich wysokie ceny. Koszt terapii w wypadku jednej z chorób rzadkich wynosi średnio na pacjenta prawie 1,7 mln zł w skali roku – mówi M. Tombarkiewicz.

Zdaniem wiceministra pomoc osobom cierpiącym na choroby rzadkie nie może się ograniczać jedynie do dostępności leków. – Część rodzin dzieci chorych na choroby rzadkie zdaje sobie sprawę, że leki są trudno dostępne, a także średnio skuteczne. Dlatego, według wiceministra, ważny jest także dostęp do rehabilitacji. – Planujemy też wprowadzenie funkcji pełnomocnika rodziny, który będzie pomagał np.: w ustaleniu terminu konsultacji medycznej, załatwieniu transportu czy osoby do opieki – zapowiada M. Tombarkiewicz i przypomina, że ministerstwo zdrowia pracuje nad przygotowaniem programu dla chorób rzadkich. 

AS

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz