Ustawa o ratunkowym dostępie do leków wraca do Komisji Zdrowia

10 Maja 2017, 14:28

Zakończyło się drugie czytanie ustawy wprowadzającej ratunkowy dostęp do leków, receptę na ellaOne i zmiany w procedurze refundacyjnej. Do rządowego projektu zostały zgłoszone poprawki – m.in. 13 przez klub PiS. Teraz projekt wraz z zaproponowanymi zmianami ponownie trafi do sejmowej Komisji Zdrowia.

- Dzięki tej ustawie wyeliminujemy nawet te nieliczne przypadki, kiedy pacjenci mają problemy w dostępie do leków. Nikt nie zostanie pozostawiony sam sobie – podkreślała wiceszefowa sejmowej Komisji Zdrowia, Joanna Kopcińska (PiS) mówiąc o przepisach dot. ratunkowego dostępu do leków. – To są realne korzyści dla pacjenta. Nie obiecujemy złotych gór. Obiecujemy rzetelne wyceny, rekomendacje oparte na wiedzy ekspertów, a dzięki temu wybór najlepszych dla pacjenta metod i narzędzi leczenia – mówiła posłanka PiS.

Opozycja krytycznie o recepcie na ellaOne i zmianach w refundacji

Poprawki zgłoszone w trakcie drugiego czytania dotyczą m.in. wycofania się z planów ograniczenia uprawnień do wydawania pewnych leków w aptekach technikom farmaceutycznym. Jak uzasadniał poseł PO Marek Hok, z powodu takich regulacji pracę mogłoby stracić nawet kilka tysięcy techników. Poprawkę dotyczącą tej części projektu złożył też klub PiS. Proponowane zmiany dotyczą również procedury refundacyjnej. Zgodnie z poprawką złożoną przez klub PiS decyzje refundacyjne mogłyby być wydawane na maksymalnie cztery lata, a nie jak dziś – na dwa. Wiele kontrowersji już tradycyjnie wzbudziły zapisy dotyczące wprowadzenia recepty na ellaOne. Poprawkę wykreślającą ten zapis z projektu złożył między innymi klub Kukiz’15 i klub Nowoczesnej.

- Niedobrze, że dyskusja – podobnie jak na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia – skupia się wokół jednego leku, a nie szeregu dobrych rozwiązań dla pacjentów – mówił dziś w Sejmie wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.

Sejmowa Komisja Zdrowia rozpatrzy zgłoszone dziś poprawki do rządowego projektu na jutrzejszym posiedzeniu. 

Aleksandra Smolińska

Źródło: Sejm

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz