A.Duda zawetuje ustawę "Apteka dla aptekarza"?

12 Maja 2017, 10:25

Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, dziś o godz. 11. w Kancelarii Prezydenta odbędzie się spotkanie w sprawie ustawy „Apteka dla aptekarza”. Coraz częściej słyszy się, że prezydent ma wątpliwości do tego projektu i rozważa jego zawetowanie.

Ustawa wprowadzająca zmiany na rynku aptek została uchwalona przez Parlament 21 kwietnia. W przyszłym tygodniu upływa termin na jej podpisanie. 

Coraz mniej czasu na decyzję

Na dzisiejsze spotkanie zostali zaproszeni przedstawiciele środowisk, których dotyczą zmiany na rynku aptek. Dyskusje w Kancelarii Prezydenta ma poprowadzić minister Andrzej Dera. Początek spotkania zaplanowano na godz. 11. 

Do przyszłego tygodnia prezydent musi zdecydować co dalej z ustawą, która wprowadza duże zmiany na rynku aptek. Największe kontrowersje wzbudza zapis dotyczący zasady, że właścicielem apteki może być tylko farmaceuta. Krytykowano też regulacje wprowadzające kryteria geograficzne i demograficzne przy tworzeniu nowych aptek. Na etapie prac sejmowych jednomyślności co do ostatecznego kształtu tej ustawy nie było nawet w klubie PiS, który na chwilę wycofał się z całego projektu, a potem z zasady „apteka dla aptekarza”. Ostatecznie, na biurko prezydenta trafiła ustawa, w której znalazły się wszystkie kontrowersyjne zapisy. 

Wątpliwości prezydenta do zmian w zdrowiu

Prezydent nie po raz pierwszy konsultuje się w sprawie ustawy dotyczącej ochrony zdrowia. Kilka tygodni temu podobna sytuacja miała miejsce przy okazji podpisania ustawy o sieci szpitali. Wtedy też Andrzej Duda miał wątpliwości do nowych regulacji. Po spotkaniu m.in. z europosłem i byłym wiceministrem zdrowia Bolesławem Piechą i z Konstantym Radziwiłłem, prezydent jednak podpisał ustawę. Jak będzie tym razem?

Aleksandra Smolińska, Anna Grela

Foto: KPRP

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz