Niemiecka służba zdrowia z miliardowym długiem

15 Maja 2017, 9:21

Prognozy na zamknięcie roku 2017 są niekorzystne. Trzeba zmodernizować wiele struktur, ale społeczeństwo chce, żeby odbyło się to bez podwyższania kosztów ubezpieczenia.

Ustawowe ubezpieczenie zdrowotne musi się liczyć do końca 2017 roku z deficytem w wysokości do dwóch miliardów euro. W przyszłym roku może być to już deficyt 5 miliardów euro. Liczby te zostały podane do publicznej wiadomości przez Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych w opublikowanym na wiosnę 2017 raporcie.

Nadwyżki z ubezpieczenia na opiekę pielęgnacyjną

Znaczne nadwyżki istnieją jednak w zakresie ubezpieczenia na opiekę pielęgnacyjną: są to środki rzędu czterech miliardów euro w 2017 roku i trzech miliardów euro w 2018 roku. Pozostaje jednak pytanie, jak wpłynie na te nadwyżki zmiana z trzech stopni opieki pielęgnacyjnej na nowy system klasyfikacyjny. Do nadmiaru środków w tym obszarze przyczyniło się także zwiększenie składki o 0,2 proc. Na przełomie roku 2016 i 2017. Obawy budzi dalsze podwyższanie składek, co może być związane ze zwiększającymi się zobowiązaniami państwa. Z drugiej jednak strony na 2018 rok nie zaplanowano podwyższenia opodatkowań.

Ministerstwo uspokaja

Federalne Ministerstwo Zdrowia wielokrotnie ostrzegało przed ślepą wiarą w szacunki i w prognozy na przyszłość. Twierdzi ono, że na temat sytuacji w 2017 roku będzie mogło wypowiedzieć się dopiero pod koniec października tego roku. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia zwrócił uwagę na to, że sytuacja jest stabilna, a w rezerwach finansowych znajduje się 25 miliardów euro na ubezpieczenie zdrowotne. Z drugiej strony trzeba jednak zwiększyć wydatki na modernizację szpitali, prewencję i higienę. Poza tym trzeba również rozbudowywać hospicja i opiekę paliatywną, co jak podkreślił, leży w interesie wszystkich ubezpieczonych.

Magdalena Mroczek

Źródło: aerzteblatt.de

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz