J.Gowin: Ustawa podpisana przez prezydenta skandaliczna

17 Maja 2017, 9:29

Wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin przyznał w programie „Jeden na jeden” TVN 24, że jest rozczarowany decyzją prezydenta o podpisaniu ustawy „Apteka dla aptekarza”. - Nowelizacja prawa farmaceutycznego uderza w wolność gospodarczą - podkreślił J. Gowin.

- Uważam tę ustawę za bardzo szkodliwą bo może doprowadzić do wzrostu cen leków, ale uważam ją pod pewnym względem za wręcz skandaliczną  - mówił dziś w programie Bogdana Rymanowskiego, wicepremier Jarosław Gowin. Wyjaśnił, że jego zdaniem ustawa uderza w prywatną własność. – Dlaczego właścicielem apteki ma być tylko farmaceuta? To tak jakby właścicielem stacji telewizyjnej mógł być tylko dziennikarz – mówił J. Gowin.

Ustawa uderza w wolność gospodarczą

Zdaniem posła klubu Kukiz’15 Jakuba Kuleszy ustawa, którą wczoraj podpisał prezydent Andrzej Duda uderza w wolność gospodarczą. Ci aptekarze, którzy dziś mają wynajęte lokale mogą mieć problem z ich utrzymaniem. Wolny rynek jest bezlitosny. Jeśli właściciel nie może przenieść apteki w inne miejsce, to jest niewolnikiem wynajmującego lokal – podkreślał poseł Kukiz’15. - Jeżeli ograniczamy w tak dużym stopniu rynek farmaceutyczny, to dajemy też ogromną przewagę hurtowniom farmaceutycznym – mówił też Jakub Kulesza. Jest to ustawa, która w prosty sposób działa na korzyść jednej konkretnej hurtowni farmaceutycznej, która nie ma własnych aptek - podkreślił.

PiS broni "Apteki dla aptekarza"

- Takie regulacje obowiązują w wielu europejskich krajach – bronił ustawy w rozmowie w TVN 24 poseł PiS Waldemar Buda. - Obroniliśmy pacjentów przed podwyżką cen leków. Dzięki ustawie nie powstaną monopole, które dyktowałyby ceny leków. Mnóstwo rynków oddaliśmy w obce ręce. Apteki udało nam się zachować dla Polaków. To jest też ukłon wobec producentów, którzy będą mieli gdzie sprzedawać leki. Krytyczna opinia wiceministra Gowina na temat ustawy to chyba kwestia złych doradców – mówił w TVN 24 poseł PiS Waldemar Duda.

Aleksandra Smolińska

Źródło: TVN 24

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz